Руски археолози намериха основите на старите казарми на Омската каторга, в която през 1850 – 1854 г. излежава присъдата си Фьодор Достоевски, съобщиха руските медии. Това са останки от сградата, станала известна като „Мъртвия дом”. Осъденият по т.нар. „Дело на Петрашевски” писател описва преживяното в затвора в „Записки от мъртвия дом”.
„Откритието е направено случайно на дълбочина 60 сантиметра до академичния театър. Кирпичената зидария била открита при строителни работи, свързани с възстановяването на историческата част на Омск във връзка с 300-годишнината на града”, разказва краеведът историк Игор Коновалов.
Основите на „Мъртвия дом” са с размери 8 на 16 метра и са добре запазени, въпреки че са били под земята повече от 200 години. Дебелината на стените е 90 сантиметра. Коновалов смята, че в бъдеще това съоръжение ще бъде превърнато в музей и ще привлече много туристи.
В „Записки от Мъртвия дом” Достоевски пише, че в каторгата е имало две казарми за осъдените - една голяма и една малка, като в последната били държани особено опасните престъпници, към които спадали и политическите затворници.
„Записки от Мъртвия дом” са отпечатани за пръв път в самостоятелно издание през 1862 г. Ръкописът на произведението не е запазен и е трудно да бъдат реконструирани всички етапи при осъществяването му. Единственият ръкопис, който писателят изнася от каторгата, са т. нар. „Сибирски тетрадки”, съдържащи 522 записа на кратки диалози, характерни изрази, пестеливо предадени случки и две каторжнически песни. Двеста от тези бележки са използвани в „Записки”-те.