Столичната библиотека обяви ноември за месец на Йордан Йовков. На 9 ноември се навършват 140 години от рождението на класика на българската литература. 

По този случай в библиотеката гостуват две експозиции на Дом - паметник "Йордан Йовков" в Добрич.  До 15 ноември може  да се разгледа  фото-документалната експозиция  "Пътуване из света на Йордан Йовков" – на двайсет табла са представени ключови епизоди от житейския път на писателя с документи, ръкописи, фотоси и кратки текстове, а от 16 ноември - "Живот в словото" ,посветена на творчеството на писателя.

Столичната библиотека от своя страна ще покаже и емблематични издания от архива си и виртуалната изложба „Йордан Йовков в архива на детския периодичен печат до 1944 г. и дигитална платформа „Сердика“.

Експозицията от фонда на Столична библиотека включва уникалното първо издание на „Разкази" том 1 и 2 (1917/1918) с автограф на Йовков от дарената на библиотеката колекция на Кирил Христов, първите издания на : „Жетварят" (1920), „Последна радост" (1926), пиесите „Милионерът" (1930), „Албена" (1930), „Женско Сърце" (1935), „Обикновен човек" (1936). 

Особен интерес представлява и изданието на „Песента на колелетата"(1940), инкриминирано от Дирекцията на полицията. Могат да се видят и много преводни книги с творби на Йовков на испански, немски, румънски, английски, френски, турски, италиански, словенски, руски и др. езици.

Виртуалната изложба на сайта и „Фейсбук”  страницата на Столичната библиотека представя творби от Йовков в детския периодичен печат преди 1944, както и публикации за творчеството му в дигиталната платформа „Сердика". Експозицията включва знакови творби с илюстрации от видни наши художници - „С какво да си купи си палто" и „Индже воевода" в сп. „Детски живот", „ На границата", „Бялата вълчица" и „Серафим" в сп. „Славейче", ,„Имане" в сп. „Детски свят", есето „Пирин – черни мури" – в сп. „Нова картинна галерия". От дигитална платформа „Сердика" интерес представляват портретите и снимките на Йовков , както и статии от Йордан Бадев за творчеството на писателя в сп. „Сердика".

Експозициите са изложени в галерия „София" и Мраморното фоайе на библиотеката . Посещенията се провеждат при спазване на всички противоепидемични мерки, уверяват от институцията.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?