Английският филмов критик Питър Брадшоу представи списък с петте най-добри актриси на всички време, получили „Оскар“ за най-добра актриса. Рейтингът е публикуван отново в „Гардиън“, където той работи.

На първо място Брадшоу поставя американката Мерил Стрийп, която е печелила три пъти наградата. Той е очарован от играта и в „Изборът на Софи“. 

В списъка му следват Елизабет Тейлър („Бътърфийлд 8“), Ингрид Бергман ( „Светлина от газова лампа“), Джоан Фонтейн ( „Подозрение“) и Франсис Макдорманд ( "Фарго").

Изборът на читателите на „Гардиън“ обаче не съвпада с този на Брадшоу. Те поставят на върха на класацията Франсис Макдорманд и ролята и във "Фарго".

ПИТЪР БРАДШОУ (55) е водещ английски киноанализатор и рецензент на „Гардиън“. Автор е на три романа, бил е в журито на различни кинофестивали. В личния му списък на най-добрите филми са „The Addiction", „Андрей Рубльов“ , „Ани Хол“, „Черният нарцис“, „Разяреният бик“ и др.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.