В САЩ се подготвя телевизионен сериал по историята на французойката Жизел Пелико, като за главната роля се спряга името на актрисата Мерил Стрийп. Това съобщи БТА, позовавайки се на френското издание „Мариан“, цитирано от „Пари мач“, BFMTV и „20 минют“.
Новината идва в момент, когато Жизел Пелико е на обиколка, за да представи своята автобиографична книга. В нея тя разказва как в продължение на години е била жертва на системни изнасилвания, организирани от съпруга ѝ, който я упоявал и канел непознати мъже, набирани чрез интернет. По делото бяха изправени както съпругът ѝ, така и десетки участници в престъпленията, а той беше осъден за извършените деяния.
Книгата й се превърна в бестселър във Франция, а самата Жизел Пелико – в символ на борбата срещу насилието над жените. В публичното пространство дори се появиха призиви тя да бъде номинирана за Нобеловата награда за мир.
Информациите, че историята й може да бъде екранизирана в САЩ, предизвикаха и критики. Бившата министърка и кандидат за президент на Франция Сеголен Роаял заяви, че подобен проект би представлявал опит да се извлече печалба от една човешка трагедия. По думите й случаят на Жизел Пелико е белязал дълбоко френското общество и символизира важна и трудна обществена битка.




