Прочутата актриса Мерил Стрийп е изпратила писма до всички членове на американския Конгрес, с които им напомня, че конституцията на САЩ не гарантира равните права, съобщи nymag.com.

Текстът за равенството пред закона, независимо от пол, раса и възраст - ERA, е внесен в Конгреса за ратификация през 1972 г. Все още обаче едва 35 щата са го ратифицирали и поправката официално не е част от Конституцията.

„Цяло ново поколение от жени и момичета говори за равенство – на заплащането, на защитата от сексуално насилие, за равни права с мъжете. Пиша ви, за да ви подканя да застанете зад каузата на равенството – за вашите майки, дъщери, сестри, за вас самите”, пише актрисата до политиците. Към всяко писмо е приложен манифестът „Equal Means Equal”, написан от активистката за човешки права Джесика Нойвирт.

Конгресменката от Калифорния Джаки Спайър от Демократическата партия вече подкрепи искането на Стрийп. „70% от американците са убедени, че в Конституцията ни има специална поправка за равенството пред закона и остават шокирани, когато разберат, че това не е така”, казва тя.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...