ТЕОДОРА БЪРЗАКОВА,  „Свободна Европа”

Времето е наистина кратко... Осъзнаваш това, когато стигнеш определен етап от живота си, затова всички трябва да правим неща, които са от значение", каза Мерил Стрийп на Международния филмов фестивал в Торонто, където получи актьорската награда за последния си филм "Пералнята" (Laundromat).

"Напоследък си задавам един въпрос", каза 70-годишната актриса за начина, по който избира следващите си проекти, "Това помага ли или вреди? Това трябва ли му на света в момента? И дори да не носи вреда, а просто да е нещо леко и забавно, дали все пак не вреди? Превръща ли ни в част от проблема?", допълни Стрийп и призова колегите си да бъдат много внимателни, когато избират филмите, по които ще работят.

Мерил Стрийп посвещава своето участие в последния си филм "Пералнята" за Дафне Каруна Галиция – журналист, който е убит, докато работи по разследването "Досиета от Панама". През 2014 г. 11.5 милиона документи изтичат от панамската фирма за корпоративни и правни услуги Мосак Фонсека и разкриват информация за повече от 214 000 офшорни фирми, включително идентичността на техните собственици и директори, част от които са се сдобили със своите средства чрез прикриване на данъци, приходи и други нелегални схеми. "Филмът е за смелите хора, които дават сигнали за нередности, и за това, колко много зависим от тези хора – особено от журналистите", каза Стрийп по време на церемонията в Торонто, цитирана от "Холивуд рипортър".

"Научих, че всички сме част от една система, която трябва да променим като гласоподаватели, защото има един процент от насалението на света, които крадат от нашите училища, инфраструктура, грижата за околната среда чрез прикриване на данъци и бягане от отговорност”, каза Стрийп в отговор на въпрос за това, какво е научила от филма "Пералнята", цитирана от "Лос Анджелис таймс".

МЕРИЛ СТРИЙП е родена на 22 юни 1949 г. в град Съмит, щата Ню Джързи. Често е описвана като "най-добрата актриса от своето поколение" тя има 3 оскара и 21 номинации за наградата на Академията. Някои от най-известните филми с нейно участие са "Мостовета на Мадисън" (1995), "Музика на сърцето" (1999), "Адаптация" (2002), "Дяволът носи прада (2006), "Джули и Джулия" (2009), "Вестник на властта" (2017) и много други.

Носителка е на много награди като "Националният медал на изкуствата" и "Президентския медал на свободата", които Барак Обама й връчва. През 2003 г. френското правителство я прави почетен член на "Ордена на Изкуствата и Буквите", а през 2017 г. получава голямата награда за цялостно творчество на "Златния глобус".

"Работата на актьора е само една и тя е да разбере живота на хора, които са различни от нас и да ни накара да усетим, какво е да си тях", казва Стрийп, когато получава наградата си "Златен Глобус".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията