КИНА ТОНОВА

Филмовото студио „Дисни” сериозно се е заело да превърне в мюзикъл всички свои прекрасни детски анимации. И дори повече от това. „Вдън гори” (Into the wood), който излезе през 2014 г., обединява не една, а поне четири класически приказки – „Пепеляшка”, „Червената шапчица”, „Джак и бобеното зърно”, „Рапунцел”. Въпреки това мащабната лента не е за малки деца, а по-скоро за родители.

В този филм се пее като в „Клетниците”, компютърните ефекти са като в анимацията, а доброто и лошото са на пластове, та да става за гледане от родители с деца (децата според мен ще избягат преди да е изтекла 10-ата минута).

Но затова пък вече знаем, че Мерил Стрийп пее хубаво (в „Мама мия” не бяхме сигурни, че пее лично), Джони Деп е прекрасен - и той подпява в ролята на вълка, който изяжда шапчицата. Гвоздеят на пеенето обаче е жената на пекаря – Емили Блънт.

Освен това прекрасен малък Джак, отлична Червена шапчица, както и Пепеляшка и „антуражът й” от грозни и зли доведени сестри и мащеха. Много добро попадение са суетните принцове братя – единият взема за жена Пепеляшка, другият – Рапунцел. Цялото празноглавие на първия е изписано на лицето му. Бягството от сладникавия му образ е чудесна филмова ирония, рядкост за този вид кино.

Мерил Стрийп държи този филм на плещите си заедно със сюжета, в който е главна героиня. Лентата на Роб Маршал – режисьор, и Джеймс Лапин – сценарий, ще се хареса на романтични натури и фенове на филмовата музика и пеене. Филмът никак не е масов, даже обратното. 

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.