ТАТЯНА КРИСТИ, Фейсбук

Много говорим за гигантските проблеми в България на най-високо ниво. Когато някой спомене за някакъв малък и незначителен проблем, много хора казват „ама какво толкова, има много по-важни неща, за които да се възмущаваме.” Ами не, малките проблеми са следствие на големите. 

Ето ви един малък, микроскопичен, незначителен проблем, който всъщност е следствие на повредената държава. В центъра на Варна (която уж ще става младежка европейска столица) на няколко метра от Операта и главната улица, има една порутена стара къща, която се мъдри между нови кооперации. Тази къща има един ужасен вътрешен двор. В този двор от години живее едно вързано куче, което лае 24 часа в денонощието. Терорът от този лай става особено непоносим през лятото, когато хората спят на отворени прозорци. Не веднъж хора са се оплаквали на живеещите в къщата да вземат мерки, но отговорът винаги е бил „в моя двор си правя каквото искам.” (когато отворят вратата, а това почти никога не става). Няколко пъти е идвала полиция, но живущите никога не са й отваряли вратата и полицаите са си тръгвали. Опитах се тези дни да разреша проблема. Първо, позвъних на вратата на хората, никой не отвори. Оставих бележка на вратата. Никаква реакция. На следващия ден бележката я нямаше (явно взета и прочетена). Нямаше никаква реакция с кучето и през последвалите дни. И ето резултата от порочния административен кръг: Когато човек се обади на полицията, полицаите казват, постоянен лай от куче, не е в наредбата за шума, в която влизат само музика, човешки викове и строителни дейности. 

Могат да оставят предупредителна бележка, но след като живущите в къщата не им отварят, няма на кого да я оставят, защото тя трябва да е адресирана до определен човек. Нямат основания да влязат с взлом в къщата, защото нямат доказателства за нередности. Като им кажа, че кучето е малтретирано като стои непрекъснато вързано и сигурно е полудяло, те ми отговарят, че по закон това не е жестокост над „гръбначно животно” и нищо не могат да направят. (Жестокост над гръбначно животно по закон включва побой или смърт.) Казвам им, със сигурност това куче не е регистрирано и ваксинирано, не може ли да ги глобите на тези основания? Отговарят им — „няма как да проверим след като не ни пускат в къщата.” Съветват ме да се обадя на общината. Звъня на районната община, те ми казват, че нищо не могат да направят и ми казват да се обадя в градската община в Дирекция за управление и сигурност на обществения ред. Няколко дена подред звъня на всички дадени от общината телефони в сектора Обществен ред и жалби И НИТО ЕДИН ОТ ПРИЛОЖЕНИТЕ ТЕЛЕФОНИ НЕ ВДИГА! НИТО ЕДИН! Опитвам се да намеря зоозащитни организации в града, намирам само един телефон, който е невалиден. Друга информация нямам. 

Звъня отново в полицията от там ми казват, че в България няма зоополиция както на други места и нищо не могат да направят. Дават ми два телефона на двама квартални полицаи, които са на този район. Техните телефони също не отговарят. И тук свършва порочния кръг. Всички служители, с които говорех не знаеха как да ми помогнат. Ето тук е разликата между цивилизованата държава и изостаналата такава. Цивилизованата държава се грижи за спокойствието и добруването на гражданите си и наказва лумпените. Тук е обратното – държавата стимулира лумпените. А колко по-лесно би било да се променят някои наредби и да се въведат едни тлъсти глоби за подобни неща – както в цивилизованите страни. Където този проблем се решава точно за няколко минути с предупреждение, глоба, пак глоба, съдебен иск, както и отстраняване на животното от дома. Малките проблеми са огледало на големите.

 Единствено остават медиите -- а на медиите дали ще им пука? Адресът е Варна, ул. Крали Марко 19. Иван Портних????

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.