Актриса Мария Бакалова, която предизвика спорове в българсаката филмова гилдия заради успехите си, не успя да вземе награда от Британската филмова академия (БАФТА). Тя беше номинирана за поддържащата си роля в "Борат 2".

Южнокорейката Юн Юх-джунг взе наградата за участието си във филма "Минари". Другите номинирани бяха Бакалова, Найъм Алгар, Косар Али, Доминик Фишбак и Ашли Мадекве.

До момента за изпълнението си в "Борат 2" Бакалова спечели Наградата за най-добра поддържаща роля на Националният съвет на кинокритиците в САЩ и британската Награда за поддържаща роля от "Изборът на критиците". Тя беше номинирана за "Златен глобус", но не спечели, има и номинация за "Оскар", като наградите ще се връчат на 25 април. Бакалова е сред номинираните и за антинаградата "Златна малинка". През седмицата тя получи и почетен "Аскеер" заради ролята й на посланик на българското актьорско майсторство.

Снощи бяха раздадени първите награди, като две отличия отидоха за "Ма Рейни: Майката на блуса". По едно отличие спечелиха "Манк", "Тенет" и "Без звуци в живота".

Във втората серия награди, обявени тази вечер (част от отличените са известни от снощи), най-добър филм стана "Земя на номади" (Nomadland), с главна роля на Франсис Макдорманд. В условията на рецесията преди десетилетие тя губи всичко и започва да обикаля американския запад.

"Земя на номади" донесе награди и на Клои Чжао (най-добър режисьор) и Франсис Макдорманд (най-добър актьор).

Анимационният филм "За душата" бе първият победител за вечерта на наградите BAFTA. Годишните награди на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство се раздават две вечери подред онлайн заради COVID-19.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.