Актриса Мария Бакалова, която предизвика спорове в българсаката филмова гилдия заради успехите си, не успя да вземе награда от Британската филмова академия (БАФТА). Тя беше номинирана за поддържащата си роля в "Борат 2".

Южнокорейката Юн Юх-джунг взе наградата за участието си във филма "Минари". Другите номинирани бяха Бакалова, Найъм Алгар, Косар Али, Доминик Фишбак и Ашли Мадекве.

До момента за изпълнението си в "Борат 2" Бакалова спечели Наградата за най-добра поддържаща роля на Националният съвет на кинокритиците в САЩ и британската Награда за поддържаща роля от "Изборът на критиците". Тя беше номинирана за "Златен глобус", но не спечели, има и номинация за "Оскар", като наградите ще се връчат на 25 април. Бакалова е сред номинираните и за антинаградата "Златна малинка". През седмицата тя получи и почетен "Аскеер" заради ролята й на посланик на българското актьорско майсторство.

Снощи бяха раздадени първите награди, като две отличия отидоха за "Ма Рейни: Майката на блуса". По едно отличие спечелиха "Манк", "Тенет" и "Без звуци в живота".

Във втората серия награди, обявени тази вечер (част от отличените са известни от снощи), най-добър филм стана "Земя на номади" (Nomadland), с главна роля на Франсис Макдорманд. В условията на рецесията преди десетилетие тя губи всичко и започва да обикаля американския запад.

"Земя на номади" донесе награди и на Клои Чжао (най-добър режисьор) и Франсис Макдорманд (най-добър актьор).

Анимационният филм "За душата" бе първият победител за вечерта на наградите BAFTA. Годишните награди на Британската академия за филмово и телевизионно изкуство се раздават две вечери подред онлайн заради COVID-19.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.