Пианистът Веско Стамболов е носител на голямата награда "Акад. Марин Големинов" за 2020 г., съобщи БНР, позовавайки се на общинския отдел за "Култура и духовно развитие" в Кюстендил. Националната награда за принос в музикалното изкуство "Акад. Марин Големинов" се връчва по повод рождената дата на композитора. Журито, определило победителя, е с председател акад. Георги Минчев.       

Така бяха отбелязани 112 години от рождението на Големинов и беше открит концертния сезон на сдружение "Марин Големинов" за 2020/2021 година, казаха от сдружението.

Веско Стамболов е професор по пиано във Висшата консерватория "Лисеу" в Барселона, носител и на Кристална лира. Наградата му е връчена за ярките му изяви през последната година, както и за представянето на Концерта за пиано и оркестър на Марин Големинов в три вечери в Шумен и София (в рамките на "Софийски музикални седмици"). 

Квартетът "Големинов", който през 2019 година беше удостоен с наградата "Златен квартет" пък е изнесъл концерт в Художествената галерия "Владимир Димитров – Майстора".

  • ПОЗИЦИЯ

    Най-великият текст

    И Америка е велика отново. И Путин е велик. И българските партии са велики, а велики хора сами си вдигат велики паметници. От толкова много величие понякога ми прилошава, признава Иван Ланджев.

„Животът е толкова прелестно заклинание, че всеки търси начин да го развали.“

Емили Дикинсън, американска поетеса, родена на 10 декември преди 195 години

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Агнешка Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

След „Последният ловец на делфини“

 

Страниците, посветени на дългогодишното комунистическо управление, са изпълнени със спотаен драматизъм и критичен патос. 

Историята на Хъки

" Струва ми се, че сцената, в която Мами Блу „разосиновява“ кученцето Хъки и го подарява на умиращото дете, е една от най-добрите в нашата литература. Плахо я сравнявам с „По жицата“." - Николай Петков

"Звезден пратеник". Марин Георгиев за Николай Кънчев, за истината

 

Пътят и съдбата на Николай Кънчев са част от пътят и съдбата и на българската поезия от края на 50-те години до 2007, когато той напусна този грешен свят.