Програма "Христо Ботев"

На днешният 19 февруари преди 24 години ни напусна големият композитор, педагог и музикален педагог – Марин Големинов. Тази вечер почитателите му могат да гледат документалния филм “Нестинарка“, голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов, филм, който е част от програмата на фестивала Master of art .

След изключително успешните премиерни прожекции в родния град на Марин Големинов – Кюстендил, родния град на Цанко Лавренов – Пловдив, и в града, където самата танцова драма е изиграна за първи път – София, филмът ще бъде представен и пред широката публика.

Прожекцията ще бъде предшествана от кратък рецитал на пианистката Анжела Тодорова, която ще изпълни деветте пиеси от “Младежки албум” на Марин Големинов. Написани през 1959 г., те представляват образец за преплитане на елементи от българския фолклор със западноевропейските изразни средства, които композиторът усвоява при обучението си в Париж.

Филмът ще бъде представен от екипа, стоящ зад създаването му и наследниците на двамата бележити творци. Те, заедно с някои от легедите на българския балет, участват в разказа за "Нестинарка", която, по думите на Марин Големинов, "изгаря върху нестинарската жарава, за да възкръсне след това като феникс из пепелището“.

Златният фонд на БНР съхранява изказване на Марин Големинов от 1975 г., свързано със съвременната тема в творчеството му и художествено-изразните средства, които използва.

“Съвременността се създава от нас и най-естествено е да отразяваме именно нея в нашите произведения, а не нещо друго. Въпросът е как ще отразим тази съвременност, като сме вътре в нея, а не я наблюдаваме отстрани. Ще можем ли да я обгърнем от всички страни?“, казва той.

В записа Големинов казва още, че всяко произведение на изкуството, ако е възникнало по естествен път, трябва да бъде съвременно в най-широкия смисъл на думата. “При това тази съвременност да не бъде изразена само в заглавието, което никак не е трудно, а да се чувства в самата негова същност“.

 Филмът “Нестинарка“ ще бъде излъчен на 19 февруари от 19:00 часа (София, Дом на киното).

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...