„Някъде там нещо невероятно чака да бъде опознато.”

„Всеки един от нас е безценен. Ако човек не се съгласи с теб, остави го да живее. В цялата вселена няма да намериш друг, който да е точно като него.”

„Науката не просто е съвместима със спиритуалното. Тя е негов източник.”

„Само един поглед към книга и чуваш гласа на друг човек, който може да е починал преди 1 000 години. Четенето е пътуване във времето.”

„Книгите разбиват оковите на времето и показват, че хората могат да използват магия.”

„За мен е много по-добре да разберем реалността на вселената, отколкото да приемем някоя фалшива теория, колкото и успокояваща и правдоподобна да изглежда тя.”

„Изключителните твърдения изискват изключителни доказателства.”

„Кой е по-скромен – учен, който гледа към вселената без предразсъдъци или човек, който казва, че всичко в дадена книга е истина и не трябва да я оспорваме?”

„Въображението ни отнася в несъществуващи светове, но без него не можем да отидем никъде.”

„За малки същества като нас всеобхватността е поносима само чрез любовта.”

„Хубаво е да имаш ум, отворен към всичко, но не толкова отворен, че да ни изпадне мозъкът.”

„Ние сме като пеперуди – пърхаме за ден и си мислим, че този ден е безкраен.”

„Можем да измерим прогреса си според смелостта на въпросите, които задаваме, и дълбочината на техните отговори, според желанието ни да приемем това, което е вярно, пред това, което ни кара да се чувстваме добре.”

„Вселената е огромно място. Ако сме само ние, то това е огромно разхищение на пространство.”

„Състезанието с атомни оръжия е като двама смъртни врагове, нагазили до кръста в бензин, които държат кибрити. Единият има 3, а другият – 5.”

КАРЛ СЕЙГЪН – американски астроном и писател, роден на 9 ноември 1934 г. Той обособява науката астробиология, която включва  биология, астрономия, геология, химия и космонавтика. Участва активно и в програмата „Вояджър” от 70-те години на миналия век. Автор е и на научни книги и романи, сред които „Космос”, „Дракони в райската градина”, „Бледа синя точица” и др. Съавтор е и на сценария за телевизионния сериал „Космос”, който е най-гледаният в историята на американската обществена телевизия. Излъчван е в 60 страни и е гледан от над 500 милиона души. Сейгън умира на 20 декември 1996 г.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.