КРЕМЕНА НИКОЛОВА - ФЛОР

На 23 октомври Националният филхармоничен хор и неговият диригент Славил Димитров канят публиката на концерт, посветен на 180 години от рождението на един от най-ярките творци в световната музикална история Пьотър Илич Чайковски. В програмата: В програмата: „Соловушко“, „Ночевала тучка золотая“, „Не кукушечка во сыром бору“, „Без поры да без времени“, „На сон грядущий“, „Вечер“, „Девет духовно-музикални съчинения“, фрагменти от Литургия на Св. Йоан Златоуст“ и „Всенощно бдение“

В областта на хоровата музика Чайковски е известен като първият руски композитор, композирал песнопения за църковна служба. Написани в духа на староруските църковни химни, тези произведения са с музикален език, който сочи пътя към бъдещето. Светската хорова музика, част от която ще бъде представена от Националния филхармоничен хор, е по-малко известна на широката публика, но е изненадващо възхитителна. Тези малки музикални бижута, написани за различни видове хор, са с всички познати качества на мелодията и богата хармония, с които свързваме Чайковски.

От създаването си до днес Националният филхармоничен хор утвърждава името си на представителен изпълнителски състав. След 1981 г. се присъединява към състава на Софийската филхармония, дотогава съществува самостоятелно като Българска хорова капела. Хорът осъществява изключително успешни гастроли в Европа, Америка и Азия. Редовен участник е на летните оперни спектакли в различни френски градове: с „Норма“ от Белини (диригент Е. Чакъров, в Ним), на „Макбет“ от Верди (диригент Дж. Фултън, в Оранж), с „Турандот“ на Пучини (21 представления) и „Набуко“ на Верди (17 представления в Париж, диригент М. Пласон). Вестник „Фигаро“ отбелязва събитията като „превъзходно постижение със страст, което предизвиква възторг“.

Хорът участва със самостоятелни програми в отбелязването на ХХ сесия на ЮНЕСКО в Париж. Той е в състава на изпълнителите на Деветата симфония на Бетовен в Тържествения концерт по време на сесия на ЮНЕСКО през 1980 г. в „Сава-център“ в Белград. През 1986 г. е удостоен с честта да открие в Рим Българската академия за изкуство и култура, създадена от Борис Христов. Изключителен успех бележи изпълнението на „Песните на Гуре“ от Шьонберг под диригентството на Зубин Мета на Флорентинския международен фестивал (1986). Филхармоничният хор участва редовно във водещи европейски международни фестивали: „Пражка пролет“, „Братиславски музикални дни“, Музикален фестивал – Бърно, Дрезденски музикален фестивал, Гръцки фестивал „Димитрия“. Дирижиран е от изтъкнати музиканти като Херман Абендрот, Рикардо Мути, Курт Мазур, Мишел Пласон, Генадий Рождественски, Евгений Светланов и много други. Получава висока оценка за изключително богатата си изпълнителска и звукозаписна дейност, важна заслуга за която има дългогодишният му главен диригент проф. Георги Робев. След него диригенти на хора са Любка Пешева и Илия Михайлов. От 2015 г. диригент е Славил Димитров, а хормайстор е София Бърдарска. Националният филхармоничен хор е носител на наградата „Кристална лира“ (2016) на Съюза на българските музикални и танцови дейци в категория „Хорово изкуство“. Носител е и на престижното звание „Музикант на годината“ (2016).

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.