Оригинални творби на световноизвестните ходожници Дьолакроа, Дали, Хенри Мур и Мюре ще бъдат представени за първи път в България. Те могат да бъдат видяни в Художествената галерия във Велико Търново. Общото между творбите е, че те са вдъхновени от германския класик Волфганг Гьоте.
Изложбата „Гьоте. Шедьоври, вдъхновени от шедьоври“ ще бъде отворена за посещения от 17 май в залите на ХГ “Борис Денев“, каза пред журналисти днес уредникът на галерията Мартин Митев.
Експозицията включва 89 оригинални творби на Салвадор Дали, Хенри Мур, Йожен Дьолакроа и Жан-Батист Мюре от колекцията „Кесаури“. Това са изключително редки графични портфолиа на най-великите художници от ХIХ и ХХ век, илюстриращи творбите на Гьоте, уточни кураторът на изложбата Василий Кесаури, чието семейство притежава над 3000 ценни произведения на изкуството от цял свят.
Четири са тематичните раздела- Салвадор Дали - портфолио „Faust - La Nuit de Walpurgis“ (1968/1969:), Йожен Делакроа - портфолио "Фауст" (средата на 1825 - декември 1827), Хенри Мур - портфолио "Prométhée" и портфолио на Жан-Батист Мюре "Фауст" (1824 г.).
Дьолакроа създава революция в техниката на литографията и това може да бъде установено в съпоставка с класика в тази техника Мюре. Двамата пресъздават идентични сюжети, но по много различен начин, уточни Василий Кесаури. За оригиналните илюстрации от Йожен Дьолакроа към първия френски превод на „Фауст“ от 1828 година самият Гьоте казва: „Дьолакроа надмина моето собствено виждане“, и допълва „Трябва да призная, че самият аз едва ли си представях сцената толкова съвършено! Дьолакроа е велик художник с изключителен талант, който е намерил във Фауст точно темата, която му подхожда", разказа колекционерът.
В експозицията с творбите на Салвадор Дали, вдъхновени от „Фауст“, се вижда, че той напълно разбира по-дълбоките, по-окултни и езотерични значения на творчеството на Гьоте. Гравюрите са върху медни плочи, гравирани от Дали с рубин и диамант. Този рядък екземпляр е номериран 37 / 293 и е един от 50-те, отпечатани върху ръчно изработена хартия „Arches“ с неизрязани ръбове и воден знак. Пред журналистите колекционерите показаха и порцеланова чиния, изпечена по специфична „синя“ техника, върху която с 24 -каратово злато е изобразен сюжет от гьотевото произведение, с подпис от Дали, която също е част от експозицията.
Между 1949 и 1950 г. Хенри Мур работи върху литографии за превода на Андре Жид на „Прометей“ на Йохан Волфганг фон Гьоте, който сам по себе си се основава на античната трагедия на Есхил „Вързаният Прометей“. Това е първото произведение на световноизвестният скулптор, свързано с илюстрация на книга и е част от некомерсиална поръчка, отбеляза Алексей Кесаури.
Произведенията, представени на изложбата, са част от колекции на големи музеи в целия свят като Музея на модерното изкуство (MoMA) в Ню Йорк, Метрополитен музей на изкуствата, Британския музей, Националния музей на западното изкуство в Токио, Националния музей на Дьолакроа в Париж и други.
През миналата година оригинални творби на Салвадор Дали, Кес Ван Донген, Рокуел Кент, Пол-Емил Бекат и Федерико Фелини от колекцията „Кесаури“ бяха представени в Художествена галерия „Борис Денев“ в изложбата „Казанова – мит в огледалото на визуалното изкуство“. Близо 4000 са били посетителите през миналата година на тази изложба, каза Мартин Митев.
Експозицията "Гьоте. Шедьоври, вдъхновени от шедьоври“ ще бъде открита за посещение до 17 септември. Историята на всяка творба ще може да бъде разбрана чрез аудиогид на български и английски език, както и от информационни табла.