„Алиса в Страната на чудесата“ - класическата творба на Луис Карол, за първи път излиза в България с илюстрации на испанския сюрреалист Салвадор Дали. Изданието е на издателство "Лист". Художественото оформление е на Милена Вълнарова.

Преговорите за получаване на правата за репродукциите на сензационния художник са продължили близо три години. „Изданието е изключително, поръчахме и специална хартия за него, която най-много се доближава до оригиналната книга“, съобщи Гергана Димитрова, главен редактор на „Лист“.

Томът от 144 страници излиза във формат 16,5 х 23,5 см с твърди корици. Ще се продава за 39 лева.  Използван е класическият превод на Лазар Голдман, с който няколко поколения читатели са заобичали приключенията на Алиса.

Ексцентричният художник създава 12 хелиогравюри – по една към всяка глава на книгата за лимитирано издание, излязло през 1969 г. в тираж от 2700 копия. В тях Дали вмъква образи и послания от най-известните си произведения. 

"Така например, за Алиса е използвал изображението от „Пейзаж с момиче, скачащо на въже“, който символизира спомена за щастливо детство, а емблематичният часовник от „Постоянството на паметта“ се разтича на чаеното парти при Лудия шапкар. Идеята за съчетаването на фантастичния свят на Луис Карол и сюрреалистичните видения на испанеца се ражда в главата на един от редакторите на издателство „Рандъм хаус“. Ексцентрикът Дали я прегръща с радост и реализира в кратки срокове. С днешна дата всички подписани от него хелиограврюри са в частни колекции. Екземплярите от първото издание – също", разказват от "Лист".

---

 САЛВАДОР ДАЛИ е роден на 11 май 1904 г. Изявен сюрреалист, автор е на световноизвестни произведения в областта на живописта, графиката, скулптурата, бижутерията, филми и книги. Художническите умения в неговите творби се приписват на влиянието и възхищението от майсторите на Ренесанса. Всеизвестен е неговият ексцентризъм. Рисува над 1500 картини. Освен това той е автор на илюстрации за много книги. Прави също графики, литографии, бижута, скулптури, театрални и филмови декори, прави дизайн на облекла и др. Умира на 23 януари 1989 г.

ЛУИС КАРОЛ е английски писател, математик, философ и фотограф, роден на 27 януари 1832 г. Рожденото му име е Чарлс Латуидж Доджсън. Сменя го, защото е искал да се представя като детски автор, тъй като е бил преподавател по математика в "Оксфорд". Неговите най-известни произведения са "Алиса в Страната на чудесата" (1865) и "Алиса в Огледалния свят" (1871). Двете части са написани за истинско момиче, с което Карол се запознава, когато то е на четири години. Момиченцето се казва Алис и е дъщеря на декана на колежа, в който преподава. Умира от пневмония на 14 януари 1898 г.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„У дома в кухнята виси нож от снимките на „Фатално привличане". Най-добрият начин да напомни на обкръжаващите, че не трябва да обиждат жените.“

Глен Клоуз, американска актриса, родена на 19 март преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж.