На 1 март, сряда, от 18 ч. в музикален център „Борис Христов“ (София, ул. „Самуил“ №43) ще бъде открита изложбата „Отдаденост“. Тя разказва за голяма любов между световноизвестния бас Борис Христов и Пенка Касабова – сестра на поета Гео Милев. Тя ще бъде достъпна до 22 март. Автор на изложбата е Елена Драгостинова - директор на музея "Борис Христов".
„Борис имаше такива дълбоки емоции! Кога нещо преживяваше, ми то очите му просто изхвърчаха, забравя се, забравя се… Той е необикновен, от друг вид хора, не можем да го измерим с никакъв наш мерник. Ако нямаш искрицата Божия, нищо не става. А Борко я имаше“, разказва в спомените си Пенка Касабова, която значителен принос за успешната кариера на Христов като оперен певец.
Архивните фотографии и автобиографичните текстове представят и педагогическата дейност на Пенка Касабова, която е сред създателите на детски гради в България. Тя е първата българка с висше образование по предучилищна педагогика, получено в САЩ.
------------------------------
СПОМЕН
Ето какво разказва Леда Милева (1920 - 2013) за Пенка Касабова преди премиерата на нейната книгата й "Любов и талант", състояла се на 3 октомври 2012 г. в Стара Загора:
„Като първенец на педагогическия курс на Елисавета Кларк към Американската детска градина в София, Пенка Касабова продължава своето образование в колежа в Еванстън, недалече от Чикаго, където получава бакалавърска степен. Тригодишният й престой в Америка разширява нейния кръгозор и я обогатява с постиженията на съвременната педагогика, която тя приспособява към българските условия и ги прилага творчески след завръщането си у нас. Тогава започва да разцъфтява способността на Пенка Касабова да контактува с малки и големи, с учени и неуки.
Особено се старае да помага на младите хора, радва се ако може да ги ориентира към професия, в която най-добре биха осъществили своите заложби. Сред хората, на които тя е съдействала да намерят призванието си, най-видният, безспорно, е оперният артист Борис Христов. Под благотворното влияние на Пенка Касабова той, вместо да се отдаде на увлечението си по юриспруденцията, поема по пътя на музиката, за да стигне до върховете на оперното изкуство.
Широката култура на Пенка Касабова, любовта й към всички изкуства, настойчивостта й Борис да замине за Италия и за Австрия, за да развие изключителния си глас и артистични заложби, създават почвата, на която изниква тяхната любов…”
За съжаление обаче и двамата стават жертви на режимите в България, както преди 1944 г., така и след това, което им струва твърде скъпо, но въпреки страданията тяхната любов остава чиста до края на земните им дни."