Списание „Logopedics Phoniatrics Vocology” публикува резултатите от изследване, което обяснява уникалния глас на легендата на рок групата „Queen” Фреди Меркюри. Екипът от австрийски, чешки и шведски учени не потвърждават слуха, че диапазонът на вокалиста обхваща четири пълни октави, но откриват интересни подробности за широтата  и дълбочината на гласа му.

Въпреки че е смятан за тенор, по-възможно е той да е баритон. Те основават това предположение на анализ на шест записа, които показват средна  основна честота от 117.3 Hz. Това, съчетано с непотвърденото доказателство, че Меркюри е отказал оперни дуети, защото се е страхувал фенове да не разберат, че е баритон, води до заключението, че е достатъчно талантлив, за да излезе от своя характерен диапазон.

Екипът включил в изследването професионалния рок певец Даниел Зангер-Борх  с цел да възпроизведе гласа на Меркюри. Учените заснемат ларинкса му с 4000 кадъра в секунда, за да разгледат как точно фронтменът на „Queen” прави тази неподражаема дрезгавост и потресаващо вибрато. Те открили, че той вероятно е използвал субхармоника, певчески стил, при който вентрикуларните гънки вибрират заедно с гласните гънки. Повечето хора обаче никога не говорят или пеят със своите вентрикуларни гънки.Оказва се, че гласните струни на Меркюри просто се движат по-бързо от тези на другите хора. Докато едно нормално вибрато се колебае между 5,4 Hz и 6,9 Hz, акапелните записи на Меркюри очертават висока средна скорост на честотна модулация (вибрато) от 7,0 Hz, достигайки границите на вокална тремор.

За да се направи научен анализ, се приема стойността на идеалната синусоида на вибратото за 1, което е доста близо до статуса на известният оперен певец Лучано Павароти. Стойността за Меркюри е средно 0.57, което означава, че вибрациите в гърлото му са достигали дори тези на Павароти.

„Тези характеристики, в комбинация с бързото и неравномерно вибрато, са помогнали да се създаде ексцентричния и пищен стил на пеене на Фреди Меркюри", казва Хербст.

Заключението на учените е, че Фреди Меркюри имал глас, различен от всеки друг рок вокалист, което го прави един от най-уникалните певци и сценични изпълнители на всички времена.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Умните мъже бързо научават за какво иде реч в брака, глупавите продължават да се карат с жените.“

Ив Монтан, френски актьор и певец, роден на 13 октомври преди 103 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.