След разгорещените дебати за липсата на расово многообразие при наградите "Оскар", се оказа, че и номинираните от латински произход са малко, дори по-малко от оплакващите се досега чернокожи, съобщи bbc.com. 

От 1951 г. насам, когато Хосе Ферер печели за изпълнението си на Сирано дьо Бержерак статуетката за главна мъжка роля, испаноговорещите актьори и режисьори трудно пробиват. В категорията най-добра актриса например нямат успех. Големите награди рядко им се дават, повече печелят за поддържащи роли и в маловажни категории.   

Колумбийският режисьор Сиро Гуерра настоява пред bbc.com, че е важно да се обърне внимание и на латиносите.

"Те също имат талант, имат много характерен начин на разказване на истории, а латинският опит в САЩ е много богат източник на сюжети", казва той, настоявайки за многообразие на расите сред наградените. 

Липсата на номинации води до още по-дълбок проблем - в киноиндустрията се провеждат все по-малко кастинги за цветнокожи актьори в знакови роли. 

Феликс Санчес, председател на National Hispanic Foundation for the Arts, смята, че положението се влошава и има негласна договорка срещу актьорите латиноси. Киноиндустрията не чувства обществен натиск и затова не се стреми към многообразие, смята той. 

Според статистиката в САЩ латиносите са 17% от населението, а чернокожите - 13%, но имат по-малко номинации от тях. Филмовият критик Ноа Гител смята, че това се дължи на факта, че испаноговорещите са по-слабо представени политически от черните и са останали някак настрани в битките против расизма.  

Опитът показва, че в Холивуд предпочитат да канят актьори директно от Испания, вместо да наемат от малцинството в САЩ или от околните държави.

 

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…