Канадската писателка Маргарет Атууд, която подготвя мемоарите си, каза в интервю за Ройтерс, че е твърде стара, за да се притеснява от възхода на изкуствения интелект.

Тя се описва като човек, който все още се забавлява с писане.

Атууд, която е на 84 години, дебютира като поетеса през 1961 г., а публикува първия си роман - The Edible Woman, през 1969 г. Оттогава е написала повече от 60 книги, сред които романи, разкази и детски книги.

"Не съм писателка, която живее в бедност и намира за много трудно да пише. Вероятно можете да се досетите за това от броя на книгите, които действително съм написала", казва Атууд.

Тя дава интервю за Ройтерс миналата седмица, докато е в Дания, за да получи литературната награда "Ханс Кристиан Андерсен" в чест на известния писател на приказки от 19-и век.

Маргарет Атууд не е притеснена за въздействието, което изкуственият интелект може да окаже върху нейната кариерата си, като направи контраст с по-младите творци.

"Изкуственият интелект тревожи много хора. (...) Аз съм твърде стара, за да се да се притеснявам прекалено много за тези неща. Но ако бях на 30 години, щях да се притеснявам", каза тя. "Ако бях графичен дизайнер, щях да се притеснявам".

Миналата година писателката разгледа стихотворения и литература, написани от изкуствен интелект от нейно име.

"Досега изкуственият интелект е глупав поет. Наистина лош“, казва тя. "А и не е много добър писател на художествена литература".

Антиутопичният роман на Атууд "Разказът на прислужницата", излязъл за първи път през 1985 г., за теократична диктатура в САЩ, отбеляза рязък скок в продажбите след избирането на републиканеца Доналд Тръмп в Белия дом през 2016 г., припомня Ройтрес.

През 2019 г. тя публикува продължението "Заветите“ и беше отличена с "Букър", който подели с Бернардин Еварист.

В интервюто Атууд подновява и предишните си критики на Тръмп, на фона на сегашната оспорвана президентска надпревара. Тя казва, че е много загрижена за това, което смята за негови автократичен наклонности.

Последната й книга, озаглавена Old Babes in the Wood, е публикувана през 2021 г. и разглежда темите за семейството, брака, скръбта и загубата. Атууд я пише две години след смъртта на съпруга й, писателя Греъм Гибсън.

"Обичам хората да ме питат за бъдещето. За какво мислиш? За следващите две години, за следващите пет години, за следващите десет години? Ние не знаем. Пиша едни големи мемоари в момента, а в тях пиша само глупости и катастрофи, защото всичко останало е скучно", казва Маргарет Атууд. 

 

Източник: Теодора Славянова, БТА

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Иска ми се и аз да мога да се държа като глупак, без да ме е грижа за последствията.”

Леонардо ди Каприо, американски актьор, роден на 11 ноември преди 50 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...