Администрацията на Путин включи в санкционните си списъци канадската писателка Маргарет Атууд и холивудският актьор Джим Кери в ново попълнение на ограниченията, предприето заради войната в Украйна срещу общо 100 канадски граждани, съобщава руската агенция "Интерфакс".

Това решение е взето "в отговор на продължаващата практика за налагане на санкции от режима на премиера Джъстин Трюдо срещу руското ръководство, политици и парламентаристи, представители на бизнес средите, експерти и журналисти, културни дейци, се казва в съобщението от Москва.

В забранителния списък са включени канадски политици, официални лица, бизнесмени, политолози, историци, писатели, блогъри, журналисти, включително внукът на Степан Бандера - журналистът Стефан Бандера. В Русия няма да могат да влизат и актрисата Катрин Уиник, известна от участията си в сериалите "Викинг" и "Кости", режисьорът и писател Дейвид Безмозгис, както и авторът на "Разказът на прислужницата" и "Слепият убиец", писателката Маргарет Атууд.

По-рано Москва санкционира и американските актьори Шон Пен и Бен Стилър за позициите им в подкрепа на Украйна.

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...