Почина поетесата и преводач Федя Филкова, съобщи БНР. Тя беше съпруга на поета и преводач Николай Кънчев (1936-2007).

ФЕДЯ ФИЛКОВА е родена на 10 март 1950 г. в с. Малка Брестница, Ловешко. Автор е на стихосбирките "Цветя с очите на жени" (1982, 2004), "Нежен въздух" (1986), "Рисунки в мрака" (1990) и "Крехко разпятие" (2000). Превела е над 20 книги с немскоезична поезия и проза: Гьоте, Новалис, Ингеборг Бахман, Илзе Айхингер, Ернст Яндл, Криста Волф и други.

През 1991 година е удостоена с Годишната награда за художествен превод на Съюза на преводачите в България. През 1995 година получава Австрийската държавна награда за художествен превод. В началото на ноември стана ясно, че е носител на голямата специална награда на "Портал Култура" за приноса ѝ към българското слово и самоотдаване на истината, изразено с езика на поезията.

След демократичните промени в България през 1989 г. работи като държавен експерт и дипломат, културен аташе в българското посолство във Виена (1992-1995), външнополитически секретар на президента на Р България Петър Стоянов (1997-2002) и съветник в българското посолство в Берлин (2005-2008).

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?