ТЕОДОР УШЕВ, "Фейсбук"

Ситуацията с вируса в България изглежда тотално изпусната. (То във всичко изглежда изпусната, но това е дълъг разговор) Още от самото начало хаосът беше пълен, но поне имаше една авторитетна фигура, която всяваше респект. Не всичко беше идеално, но имаше добро желание.

После се появи един жаден за медийно внимание антивирус, който направи най-лошото - пося недоверие в научните принципи, в дисциплината, в смисъла на НИЕ.

Българинът е недисциплиниран, противоречив.

Кажи му, че е прецакан и го лъжат, и той веднага се хваща за всяка идея за световна конспирация срещу семето му.

И така, вече имаме истинско начало на Първа вълна. Тя дойде от популизма на управляващите, които решиха да угодят на спонсорите си от сивата икономика - барове, ресторанти, туризъм. Да не бъдем наивни - приходите в българския туризъм не идват от услуги. Туристическите олигарси не ги интересуват шезлонгите и чистотата, нито имиджа на държавата. Хотелите не са нищо друго, освен перални.

Туристическите могули ги интересуват само потребителите на дрога и безакцизен алкохол. Барове, ресторанти, чалготеки, бардаци, футболни мачове. Цялата корупция в България (и по света) се върти през тези канали.

Нали оттам идват пачките в шкафчетата... Местата, където се върти наркобизнеса, мръсните пари, хазарта, са най-важните за правителството. Оттам идва и бетона по морето.

И така, в името на несекващия поток от "данък шкафче", хората бяха пожертвани. Следвайки експоненциалната крива, до 15 дни ще има поне 500 заразени на ден (и повече) Смъртните случаи ще нарастват, но не защото вирусът е по-силен - а защото лекарите ще бъдат заразени, ще умират, опитвайки се да спасяват посетителите на чалготеки, футболните босове. (Всъщност, един от проблемите е, както ми довери познат лекар, е че масово се крият симптоми - което води до огромно количество непредвидени заразени). Това ще доведе до блокиране на държавата и истински колапс на автентичната икономика. Много ми се иска да съм лош пророк... Но надали.

Какво ни остава ли? Носете си маските.

И ходете на протести, спазвайки дистанция. Така изглеждате повече - а власта се страхува от много хора по улиците. Особено когато са с маски, и не може да ги разпознае. Това е шанс в нещастието ни. Скоро едва ли ще ни се удаде друг.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...