Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо, което днес беше изпратено до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява позицията на читалищната общност във връзка с Програма "Читалища" и резултатите от конкурсната сесия, публикувани през декември 2024 г.

Според подписалите писмото, Програма "Читалища" е жизненоважна за развитието на културните средища в България. Те подчертават, че инициативата на Министерството на културата създава възможности за модернизиране на читалищната инфраструктура, внедряване на иновативни технологии и насърчаване на творчески проекти. Въпреки това, резултатите от конкурсната сесия будят сериозни притеснения в сектора.

В писмото се посочва, че макар интересът към програмата да е огромен – подадени са 1423 проекта – едва 81 от тях са получили финансиране, което представлява по-малко от 6% от всички кандидатури.

Основните проблеми, които читалищата изтъкват, са:

- Недостигът на средства, който прави програмата недостатъчно ефективна за подпомагане на читалищата в национален мащаб.

- Липсата на прозрачност в мотивите за оценяване на проектите и класирането.

- Ограниченото обществено обсъждане на критериите и процедурите по програмата.

Като решение читалищата предлагат:

- Увеличаване на бюджета по Програма „Читалища“ за бъдещи сесии.

 - Преразглеждане на критериите за оценяване на проектите и по-голяма яснота при мотивите за одобрение или отказ.

- Широко обществено обсъждане на условията по следващите конкурсни сесии.

 

"Нашата цел е открит диалог и конструктивно сътрудничество с Министерството на културата и Комисията по културата и медиите в 51-вото Народно събрание. Читалищата продължават да бъдат важен културен и социален фактор в българското общество и заслужават реална подкрепа, за да изпълняват своята роля пълноценно." – коментират организаторите на инициативата.

 

Линк към петицията на читалищата: https://www.peticiq.com/programachitalishta

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...