Германският режисьор Марк Форстър ще възроди забравен сценарий на легендарния си колега Стенли Кубрик, съобщи „Гардиън“. Той възнамерява да направи епична трилогия за Американската гражданска война по сценария на Кубрик „The Downslope“.

Историята проследява съперничеството между генерала от Съюза Джордж Армстронг Къстър и полковника от Конфедерацията Джон Сингълтън Мосби, наричан още Сивия дух заради бързината и находчивостта си на бойното поле. Сценарият е написан преди почти 60 години, през 1956 г., скоро след дебюта на Кубрик „Страх и желание“, но е оставен заради работата по друга историческа лента - „Пътеки на славата“.

Бруталните тактики, използвани от двамата мъже, постепенно прерастват в лична омраза. Къстър изгаря ферми и домове, за да прекъсне линиите за доставки на Конфедерацията, докато Мосби използва тактиката на партизанската война, включваща изненадващи атаки върху отделни отряди на Съюза.

Проектът ще надгради идеята на Кубрик, като вторият и третият филм ще засягат договорите след края на войната и последвалите събития.

45-годишният Форстър направи име с прожекцията си „Пътят към Невърленд“ през 2004 г. През 2007 г. режисира екранизацията на романа „Ловецът на хвърчила“ от Халед Хосейни, а следващата година излезе филмът му от поредицата за Джеймс Бонд - „Спектър на утехата“. Лентата се представи добре в боксофиса, макар да беше определена за най-слабия филм за агент 007. През 2013 г. той режисира „Z-та световна война“ с Брад Пит по едноименната книга на Макс Брукс.

СТЕНЛИ КУБРИК остави редица незавършени проекти, когато почина на 70 години през 1999 г. Сред тях е епичен филм за живота на Наполеон както и драмата за Холокоста „The Aryan Papers“. Стивън Спилбърг базира филма си „A.I.: Изкуствен интелект“ от 2001 г. на поредица бележки и непълни негови сценарии. През 2013 г. се появи информация, че Спилбърг ще направи минисериал по историята на Кубрик за Наполеон, но проектът не е реализиран.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин