Малала Юсафзаи – пакистанското момиче, което получи Нобелова награда за мир, развълнува до сълзи британската актриса Ема Уотсън, която стана известна с ролята на Хърмаяни от филмите за Хари Потър. На премиерата на документалния филм „He Named Me Malala” Малала каза на Ема, че благодарение на нейна реч е станала заклета феминистка, съобщи „Гардиън”. 

Младата актриса е посланик на добра воля на ООН за правата на жените. Миналата година тя изнесе прочувствена реч пред световните лидери, в която ги призова да подкрепят феминизма. 

„Мислех, че думата феминизъм е измама, но вече съм убедена, че всеки трябва да е феминист. След като чух речта на Ема Уотсън, разбрах, че това е правилната позиция – феминизъм е другото значение на равенството между половете”, заяви пакистанката, която е добре запозната с потискането на жените в Азия. 

Малала също е борец за права. Още 12-годишна в родината си тя започна да говори за правата на момичетата да ходят на училище, а на 15 г. беше простреляна в главата от талибани в училищен автобус. Момичето беше спасено, а семейството му получи убежище във Великобритания, където тя завърши с гимназия с отличие тази година. Сега й предстои да избере къде да учи висшето си образование – в Оксфорд или в Станфорд. Наскоро Малала, която издаде и книга за историята си, сподели, че ще се стреми един ден да стане премиер на Пакистан. 

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин