ИВАН САВЧЕВ, "Свободна Европа"

Ема Уотсън прави първите си стъпки във филмовата индустрия, когато е едва на 9 години. Тогава е избрана за ролята на Хърмаяни Грейнджър в екранизацията на книгите "Хари Потър" на Дж. К. Роулинг.

Образът й на интелигентната и смела магьосница се харесва на публиката и я изстрелва под светлината на прожекторите. Днес обаче тя говори открито за предизвикателството на това да израснеш пред очите на целия свят. Подчертава, че психичното здраве е жизненоважно в справянето с напрежението, което славата носи.

След края на поредицата "Хари Потър" Уотсън показва гъвкавостта си като актриса и с роли във филми като "Предимствата да бъдеш аутсайдер", "Кръгът" и "Красавицата и звяра".

С годините започва да използва таланта и отдадеността си, за да защитава редица социално значими каузи като равенството между половете, правата на ЛГБТИ хората, на бежанците и т.н.

Въпреки че в миналото играе ролята на един от основните персонажи в "Хари Потър" на Дж. К. Роулинг, днес Уотсън е в конфликт с авторката заради различните позиции, които двете имат относно правата на транс хората по света.

"Транс хората са такива, каквито казват, че са. Заслужават да живеят, без постоянно да бъдат подлагани под съмнение или да им се говори, че не са тези, за които се представят", казва Уотсън.

В допълнение тя е и един от водещите гласове в борбата за равенство между половете. През 2014 г. става посланик на добра воля на "ООН жени" - организацията на ООН, посветена на равенството между половете и овластяването на жените.

Речите й хвърлят светлина върху важни казуси като неравенството в заплащането, сексуалния тормоз и достъпа до образование за момичета по света.

"Феминизмът означава да дадеш избор на жените. Не е тояга, с която да биеш другите жени. Става дума за свобода и равенство", казва Уотсън в интервю за Би Би Си.

Въпреки натоварения си график, Уотсън успява да отделя време и за своите хобита. Обича да чете и често говори с любов за литературата. Понякога препоръчва книги на своите фенове в социалните мрежи.

"Искам да съм жена от Ренесанса. Искам да рисувам и да пиша. Преди всичко искам да продължа да играя. Просто искам да правя всичко", казва Уотсън за себе си в интервю през 2015 г.

Тя е и твърд защитник на околната среда. Подкрепя множество инициативи, които са свързани с етичната мода.

През последните години Уотсън остави актьорската игра на заден план. Фокусира се върху активизма и личните си начинания, за да създаде положителна промяна в света.

С думите и действията си позиционира себе си както като една от най-запомнящите се актриси, така и като една от най-важните активистки в борбата за социална справедливост.

От емблематичната си роля на Хърмаяни Грейнджър до неуморното си застъпничество за социална справедливост, Уотсън използва платформата си за добро, оставяйки незаличима следа в света.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин