Светът на операта загуби една от най-добрите си певици, легендарното сопрано Мирела Френи, съпруга на Николай Гяуров, съобщи repubblica.it. 

Френи, която по-късно този месец щеше да навърши 85 години, почина в дома си в Модена след продължително боледуване. 

МИРЕЛА ФРЕНИ е родена на 27 февруари 1935 г. в Модена, Италия. Има дълга и успешна кариера. Дебютира в операта 19-годишна в Модена - ролята на Микаела в „Кармен“ от Бизе. 

През 1958 г. печели конкурс и изпълнява ролята на Мими в „Бохеми“ на Пучини в "Театро Реджио" в Торино. Постига световнаизвестност с интерпретацията на Адина в постановката на Франко Дзефирели на „Любовен еликсир“ от Доницети в Глиндебурн, където тя също участва и в опери от Моцарт през 1960 – 62.

Двамата с Лучано Павароти се считат за най-добрите изпълнители в „Бохеми“. Френи е постоянна партньорка на Павароти както на сцената, така и в звукозаписното студио.

През 1981 г. Френи се омъжва за Николай Гяуров. Двамата заедно спомагат за основаването на центъра Centro Universale del Belcanto във Виньола, където започват да водят майсторски класове през 2002 г.

За живота си с Гяуров оперната прима споделя: „Николай се появи в живота ми в много труден момент. Бяхме заедно цели 28 години! Обичахме се много, въпреки различните характери. Той гледаше на нещата откъм философската им страна, а аз съм някак по-земна... Нуждаехме се един от друг. Обичахме едни и същи неща. Спортувахме заедно... Бе наистина фантастично, тъй като изпитвахме уважение един към друг”.

След смъртта на Гяуров през 2004 г.  Френи приключи професионалната си кариера на сцената с „Орлеанската дева" на Чайковски в Националната опера във Вашингтон през април 2005 г. Тя продължава общото им дело по запазване традицията на белкантото и продължава да обучава млади певци от цял свят, като ги съветва:

"На сцената трябва да забравиш, че си певец! Самоцелното вокализиране не е нужно никому! На сцената си преди всичко актьор! Образът, който изграждаш те прави значим като творец...”

Френи публикува мемоарите си „Mio Caro Teatro“, през 1990 г. През 2002 г. е удостоена с почетна степен от Университета в Пиза за „значимия й принос за европейската култура“. Преди дни беше удостоена с "Кристално огърлие" на Съюза на  българските музикални и танцови дейци .

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.