На 28 и 30 октомври Александрина Пендачанска ще се представи за първи път в Софийската опера като Сантуца в операта „Селска чест“ от Маскани – роля, в която дебютира през 2018 г. в театър „Ла Моне“ в Брюксел и която й донася изключителен успех. Нейни партньори ще бъдат Костадин Андреев, Румяна Петрова, Веселин Михайлов и Цвета Сарамбелиева. 

Същата вечер публиката ще види и "Джани Скики" от Джакомо Пучини с участието на солистите Венцеслав Анастасов, Силвия Тенева, Даниел Острецов, Румяна Петрова, Красимир Динев, Елена Стоянова, Благовеста Меки-Цветкова, Александър Георгиев, Кирил Стоянов, Тодор Котопанов и др.

Спектаклите са под диригентството на Григор Паликаров, а режисурата е на Пламен Карталов.

АЛЕКСАНДРИНА ПЕНДАЧАНСКА стъпва на оперната сцена съвсем млада – само на 17 години тя е представена от Гена Димитрова в концерт на млади таланти. През годините на своята впечатляваща кариера тя пее в едни от най-престижните оперни театри в света, печели множество международни награди, има три номинации за награда „Грами“, работи с големите диригенти Рене Якобс, Даниел Орен и Рикардо Шайи.

Нейните предпочитани композитори са Моцарт, Росини, Доницети и Верди. Огромният й репертоар включва повече от 60 роли в творби от Хендел до Рихард Щраус, през Вагнер, Бизе и Бритън. В последните години Александрина Пендачанска се изявява и в по-драматични роли като Саломе, Тоска, Лейди Макбет, Сантуца. Въпреки натоварения си график, певицата написа първия си роман „Да Капо“, организира Фестивал на изкуствата в Копривщица и прави майсторски класове в България и чужбина.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...