Radio Bulgaria

"Я кажи ми, облаче ле бяло,

отде идеш, де си ми летяло?

Не видя ли бащини ми двори

и не чу ли майка да говори:

 

"Що ли прави мойто чедо мило,

с чужди хора чужди хляб делило…"

Така започва любимата българска песен "Облаче ле бяло", по текст на Ран Босилек – псевдоним на Генчо Негенцов, български писател, поет, преводач, създал прекрасни произведения за деца и възрастни.

Заглавието, поставено от автора, всъщност е "Я кажи ми, облаче ле бяло" – първите няколко думи от стихотворението. То е написано през 1916 г. в Брюксел, където Генчо Негенцов е студент по право. Скоро след това текстът се превръща в красива песен, изпълнявана по тържества и вечеринки. Казват, че писателят много се гордеел, че хората приемат "Облаче ле бяло" за народно творение. Дори имал обичай да излиза на улицата, на която живеел ("Цар Иван Асен II", до "Орлов мост") и питал минувачите дали знаят кой е авторът на текста. Най-голяма радост му носели отговорите: "Текстът е народен".

Сред многобройните изпълнители на "Я кажи ми…" са популярните Георги Рафаилов и Мария Петрова, "Ева квартет" и Даниел Спасов, Ваня Костова, Деси Добрева, световноизвестните Силви Вартан и Ищар, а също – Дони и Момчил.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...