Героят на Ран Босилек от "Патиланско царство" – Патилан, вече има паметник срещу родната къща на писателя в Габрово, съобщи gabrovodaily.info.

Преди два дни се навършиха 130 години от рождението на автора, чието истинско име е Генчо Негенцов. Тогава на ул. „Николаевска“ беше открита и скулптурата на Патилан и котака Татунчо.  Автор е габровският творец Адриан Новаков. Патилан е разгърнал книжка, на която пише: „Драги ми Смехурко, Бързам да ти пиша…“.

Ран Босилек е роден в Габрово на 26 септември 1886 г. Завършва Априловската гимназия и известно време е учител. Следва в Софийския университет, после право в Брюксел. Редактор е на популярното списание „Детска радост“. Автор е на „Косе-Босе“ (1923), „Чик-чирик“ (1925), „Патиланчо“ (1926), „Баба Меца“ (1928), „Патиланчо Данчо“ (1929), „Палави ръчички“ (1945), „Родна стряха“ (1964) и др. С неговите звучни стихове са израснали десетки поколения деца.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Жените се отнасят с пренебрежение към онези, които ги обичат и обичат тези, които ги пренебрегват.”

Мигел де Сервантес, испански писател, роден на 29 септември преди 476 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?