ВЕСЕЛИН НАНОВ, "Свободна Европа"

За първи път от създаването си през 1783 г. начело на Лувъра застава жена. 54-годишната Лоранс дe Кар беше назначена на поста от френския президент Еманюел Макрон.

“Сърцето ми започна да бие бясно, когато научих. Лувърът е в сърцето на Париж. Самата сграда има 800-годишна история. Тя е бивш дворец, а днес е едновременно въплъщение на френската култура и дом на световното гражданско съсловие”, каза де Кар по повод предложението да заеме тази длъжност.

Де Кар произхожда от френски благороднически род на писатели. Завършила е история на изкуството в École du Louvre, елитната академия за изкуствознание на музея. Специализирала е в сферата на изобразителното изкуство от 19 и 20 век. Между 2007 и 2014 година де Кар е научен директор на проекта за създаване на филиал на Лувъра в Абу Даби.

По време на мандата й като директор на музея Орсе и Музея на оранжерията двете институции са имали рекорден брой посетители и придобиха редица значими творби, сред които картини на Пол Гоген и Едуар Мане.

Изложбата “Черни модели: от Жерико до Матис”, която де Кар организира в сътрудничество с нюйоркската галерия Валаш през 2019 г., предизвика овации в света на изкуството.

Де Кар е ангажирана и с други социални казуси. През март тази година под нейно ръководство Орсе стана първия френски музей, който доброволно връща творба, плячкосана от нацистите по време на Втората световна война на семейството на първоначалните й собственици.

Де Кар вече планира сериозни промени в Лувъра. Една от тях е свързана с удължаването на вечерното работно време на музея, с цел повече млади хора да го посещават.

Очаква се тя да встъпи в длъжност на 1 септември.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Музиката принадлежи на всички. Само звукозаписните компании все още вярват, че те са собствениците й.“

Джон Ленън, английски музикант, роден на 9 октомври преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.