Лувърът - най-големият национален музей на Франция и най-посещаваният музей в света, съобщи, че е пуснал близо половин милион предмета от своята колекция онлайн, за да може публиката да ги види безплатно.

Като част от голямото обновяване на онлайн присъствието си, музеят е създал нова база данни от 482 000 предмета на collection.louvre.fr, а над 3/4 от тях вече са обозначени с информация и снимки, съобщава France24.

Това се случва след година на затваряне заради пандемията, при което посещенията на основния му и също ремонтиран уебсайт louvre.fr нараснаха експлозивно.

„Подготвяме този ход от няколко години с цел да послужи на широката общественост, както и на изследователите. Достъпността е в основата на нашата мисия", каза президентът-директор на музея Жан-Люк Мартинес.

Новата база данни включва не само публично изложените в музея експонати, но и такива, които са в хранилищата, включително в новото му модерно съоръжение в Лиеван, Северна Франция.

Платформата включва и музея „Делакроа“, който се управлява от Лувъра, както и скулптури от съседните градини на Тюйлери и произведения, върнати от Германия след края на войната през 1945 г., които очакват да бъдат възстановени на семействата, от които са били  разграбени.

По-рано този месец музеят обяви , че ще засили усилията си за връщането на предмети, плячкосани от еврейски семейства  от нацисткия режим на техните наследници. Това са 13 943 експоната, придобити между 1933 и 1945 г. Надеждата е техният произход да бъде проверен в рамките на пет години, а след това ще започва разследване и на произведенията, придобити през следващите десетилетия.

Мартинес е изчислил, че около един процент от портретите в колекциите са били плячкосани.

"Лувърът не може да крие нищо — казва той. — когато следващите поколения искат да знаят откъде са придобити тези произведения, как можем да реагираме? Като свършим историческата работа и установим фактите".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията