ГРИГОР ПЕТРОВ

Преди дни в киносалоните у нас тръгна дългоочаквания пети филм за незабравимия персонаж Терминатор. В главната роля след 9-годишно прекъсване се завърна Арнолд Шварценегер. Компания му правят Емилия Кларк, нашумяла с участието си в хитовия сериал „Игра на тровове“ и номинирания за „Оскар“ Дж. К. Симънс, който се отличи с малка, но ключова роля. Режисьор на продукцията е Алън Тейлър.

Екипът зад новия филм за незабравимия герой на Джеймс Камерън, създаден преди повече от 30 години, залага на печеливша и вече изпробвана формула. Почитателите на поредицата отново ще се си припомнят образа на Шварценегер от първия „Терминатор“, както и направения от течен метал и заемащ всякакви форми негов враг от продължението. Тези, които не са гледали поредицата, пък ще се забавляват от атрактивните бойни сцени и пътни каскади. Това, ако си падат по екшъна.

Като цяло сюжетът лежи на концепцията, че който променя настоящето, променя и бъдещето. В случая – който променя миналото, променя настоящето и съответно – бъдещето. Най-важното е обратът, настъпил при Джон Конър, един от най-важните герои. Ще го видите, ако решите да гледате филма, но идеята на Тейлър определено е свежа.

Шварценегер отново влиза отлично в може би най-добрата си роля във филмовата си кариера – тази на терминатор „Т-800“. Той е забавно странен в социален аспект, опитвайки се да комуникира с хората. Героят губи физическите сблъсъци с по-новите терминатори, но печели симпатии със своята непримиримост. Не липсва и иронията с напредналата възраст на актьора, който е наричан от Сара Конър Pops, което може да се преведе като Татенцето или Стария.

„Терминатор: Генисис“ не разочарова, но и не впечатлява много. Създателите определено надминават предишните 2 части, като се връщат към вече изпробваното в лентите от 1984 и 1991 г. Времето минава бързо, екшънът е налице, както и забавните диалози. В края „Т-800“ дори се ъпгрейдва, при загатването за продължение. Все пак у зрителя обаче остава привкусът, че прожекцията е допълнително „изстискване“ на вече успешен продукт, без да е създадено нещо наистина ново и оригинално.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.