ГРИГОР ПЕТРОВ

„Еверест“ на исландския режисьор Балтазар Кормакур дебютира в кината този месец. Сниман е по действителни събития – експедицията от 1996 г. за изкачване на най-високия връх на Земята, когато комбинация от промени в метеорологичните условия и неправилни преценки водят до смъртта на предводителите на два екипа – Скот Фишър и Роб Хол – както и част от техните групи. В актьорския състав личат имената на Джейсън Кларк, Джейк Джиленхол, Джош Бролин, Кийра Найтли и др. 

Филмът разглежда целия процес на подготвяне на експедиция за изкачване на Еверест. Той отнема години, цената е висока, а рисковете са големи. Представена е и личната страна на нещата – жертвите на семействата на участниците. Както лидерите на експедициите, така и ентусиастите в опит да се докажат пред себе си и света и да изпитат свръхчовешки емоции често губят живота си. Не са подминати административните проблеми, съперничествата между групите, финансовите проблеми (за включването в похода тогава цената е била 65 000 долара). 

Зрителят се запознава и с процеса на работа на всички звена – записване, събиране на група, движението й, комуникация с метеорологичните служби и най-вече защо е важно всичко да е абсолютно точно изчислено до секунда. В противен случай последствията са пагубни. Разбира се, можем да видим и как изкачването на Еверест е станало далеч по-лесно през годините. Пътят вече е отъпкан, създаден е дори бизнес в тази сфера. Маршрутите са ясни, знае се в кой период от годината е най-благоприятно времето за изкачване, местните шерпи са поставили въжета, бутилки с кислород и топъл чай предварително, за да помогнат на алпинистите.

Филмът е направен качествено – акцентирано е на автентичността на събитията и изборите, пред които участващите в експедициите са изправени, а не толкова на драматизма. В същото време с помощта на специалните ефекти лентата е достатъчно атрактивна, макар на моменти действието да е еднотипно. Ефектите и 3D вариантът карат зрителя едновременно да иска да е в Хималаите, но и да се страхува. 

„Висшето образование не е показател за ума, скъпите подаръци не са признак за любов, обещанията и думите не винаги са истински. Вашият опит, внимание и поведение към хората – това е наистина ценно.“

Орландо Блум, английски актьор, роден на 13 януари преди 48 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…