SKIF

Да гледаш света през очите на писател като Стайнбек е изключително любопитно. Сборникът „Америка и американците”, издаден от „Колибри” през 2011 г. в превод на Венцислав Венков, съдържа журналистическите статии на класика от 30-те години на ХХ век, както и негови есета и пътеписи от 50-те и 60-те, които не са толкова известни, колкото романите му.

Авторът води читателите на път из бедна Америка и туристическа Европа с еднаква лекота. В „Америка и американците” са разказани истинските истории на някои от любимите герои от романите на Стайнбек. Там е документалната „Улица Консервна” например и тя дори е по-интересна от художествената.

Писателят е изключително чувствителен към видяното и чутото, любопитните му очи улавят всяко движение на света и това го прави отличен журналист, макар и не в редакция. Той е пращал репортажите и размислите си в различни многотиражни издания в САЩ като външен автор. А за да си добър журналист, се смята, че трябва да си дишал редакционен въздух. Е, очевидно големият талант може и без това.

Не може да не се отбележи, че прекрасният текст и хубавият му превод страдат от изключително лошото оформление на книгата. Без никакъв въздух, дори без старанието всеки текст да се постави на нова страница – очевидно с цел да се пести от хартия, книгата доста губи. Тя няма и съдържание, та ако искаш да се върнеш на някой любим откъс, да го намериш лесно. Сбитият и дребен шрифт затруднява допълнително четенето. Всъщност сборникът е изкуствено съставен от няколко други, но това става известно на читателя едва когато прочете цялата книга.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Хората не са се научили да се уважават един друг, затова не уважават и живота.“

Хайнрих Ман, германски писател, роден на 27 март преди 152 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията