Издателство „Ера” отново публикува „Луната залезе” и „Безпътният автобус” на Джон Стайнбек. И двете творби досега имаха по едно българско издание. „Луната залезе” излиза през 1988 г., а „Безпътният автобус” – през 2010 г. Тиражите и на двете книги отдавна бяха изчерпани.

„Луната залезе” за първи път е отпечатана през 1942 г. от „Викинг прес”. Историята разказва за военната окупация на малко градче в северна Европа, от армията на неназована нация, която е във война с Англия и Русия (наподобяваща окупацията на Норвегия от Германия по време на Втората световна война). Преводът на книгата на френски е публикуван нелегално в окупираната от нацистите Франция от издателството на съпротива. Множество други издания са публикувани тайно - включително на норвежки, шведски, датски, холандски и италиански. Това е най-известната американска литературна творба в СССР по време на войната. Написана с цел да мотивира и ентусиазира съпротивителните движения в окупираните страни, книгата се появява в най-малко 92 издания по целия свят. За романа си Стайнбек получава норвежкия Кръст на свободата на крал Хаакон VI. Историята е пресъздадена през 1943 г. във филма „Луната залезе” със Седрик Хардуик, Хенри Тревърс и Лий Коб в главните роли, режисиран от Ървин Пишел. Част от действието е адаптирано от самия Стайнбек. По романа е създадена и театрална пиеса.

„Безпътният автобус” (1947) е алегоричен роман, който отразява богатото въображение на големия писател. Автобус пътува по тесните прашни пътища на Калифорния, за да отведе далеч от разпилените им мечти своите пътници – изгубени и самотни, добри и алчни, глупави и хитри, красиви и покварени. Със забележително майсторство авторът разкрива техните амбиции, желания, провали и съкровени мисли и ги превръща в проникновен и реалистичен портрет на човечеството в цялата му разноликост.

ДЖОН СТАЙНБЕК е американски писател, роден на 27 февруари 1902 г. Носител е на Нобелова награда за литература през 1962 г. и „Пулицър”. Най-известните му книги са „Гроздовете на гнева”, „За мишките и хората” и „На изток от рая”. Много от романите му се изучават и са сред най-търсените в училищата във Великобритания. В същото време според Асоциацията на американските библиотекари той е един от десетте автори, чийто произведения са забранявани най-често в периода 1991-2004, като "За мишките и хората" е на шесто място в тази класация в САЩ.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...