Творби, посветени на света на Мечо Пух - един от най-обичаните герои в цял свят, ще бъдат изложени в музея "Виктория и Албърт" в Лондон, съобщи vam.ac.uk.  Изложбата ще бъде открита на 9 декември и отворена до 8 април 2018 г.

"Пух: Изучаване на класиката" е закачлив, но и сериозен проект, който изследва влиянието на образа върху масовата култура. Акцентите в изложбата са оригиналният ръкопис на литературната творба, първият портрет на Пух, играчки на сина на Милн - Кристофър, скиците на горския пейзаж и други реликви. Важно място заемат и илюстрациите към оригиналната книга. А.А. Милн се запознава с илюстратора Ърнест Шепърд в редакцията на списание "Пънч". Първоначално е доста скептично настроен към уменията на младия художник, но резултатите от работата му го впечатляват. В илюстрациите си Шепърд се вдъхновява от Гроулър - плюшения любимец на неговия син Греъм. Така се ражда първият образ на мечето Пух, известен като "класически". 

През 1930 г. Стивън Шлезинджър откупува от А.А. Милн изключителните търговски права върху произведенията за Мечо Пух с цел производството и разпространението на стоки, филми и записи на територията на САЩ и Канада. В продължение на 20 години Шлезинджър продава продукти под марката, създавайки първата играчка "Пух", както и първия радиозапис и анимационен филм. През 1933 г. излиза цветен филм за Пух и неговите приятели. След като Уолт Дисни придобива правата върху тях, образите на Мечо Пух и останалите персонажи от книгата претърпяват допълнителни модификации, приемайки постепенно визията, позната днес.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин