До 27 февруари в Мраморното фоайе на Столичната библиотека може да се разгледа фотодокументалната изложба „Васил Левски в София“, съобщиха от културната институция. Експозицията е по повод 152-годишнината от обедването на Апостола на свободата.

Показани са интересни архивни издания за Васил Левски от личните библиотеки на Кирил Христов, Симеон Радев, Петко Тихолов, Пенка Шишманова, както и ценни книги от колекциите „Оцелели книги“ („Дирекция на полицията“, които са  част от фонда на Столичната библиотека).

Акцент в експозицията представляват книгите с автографи на: Стоян Заимов „Васил Левски – Дяконът“ (1895 г.), написана по повод откриването на паметника в София; „Васил Левски. Сборниче за спомен на 25-год. от смъртта на Левски“ (1898 г) и др. Култовите издания „Образът на Левски в българската поезия“ (1937) на Кирил Христов, „Левски и Общи“ (1942) на Симеон Радев, „Васил Левски – Дяконът“ на Стоян Заимов могат да се разгледат и прочетат и в дигитален формат на сайта на библиотеката.

Посетителите могат да видят книгата на Стефан Илчев с Протоколи на извънредната турска комисия – „Следственото дело на Васил Левски и негови сподвижници“, 1946 г., както и кореспонденцията на Васил Левски чрез изследването на Иван Унджиев и Никола Кондарев „Васил Левски. Най-хубавите страници от писмата му“, 1948 г. Представени са и статии посветени на живота, делото и гибелта на Васил Левски, публикувани в списание „София“, част от Дигитална платформа „Сердика“ на библиотеката. 

Фотоизложбата представя първото посещение на Апостола в града, адресите, на които е отсядал, софийските му сподвижници, паметните места на Апостола в София – паметници, улици, институции, училища, носещи неговото име. Любопитен момент в изложбата е първият вариант на стихотворението „Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев. Публикуван е във в. „България“, г. I , бр. 22 от 12 август 1876 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.