Центърът за книгата и Франкофонският център в Новия български университет (НБУ) организират среща на тема „Дискусия върху последния роман на Албер Камю „Първият човек“ и едноименната филмова адаптация на режисьора Джани Амелио". Тя ще се състои на 12 декември в книжарница и галерия „НБУ в ЦЕНТЪРа“, съобщиха организаторите.

Водещи на срещата са д-р Радосвета Кръстанова, Магдалена Божкова и Васил Димитров.

„Между справедливостта и майка си, избирам майка си“.

Това са думи на Албер Камю, френски писател, драматург, философ и есеист, роден в Алжир на 7 ноември 1913 г. и придобил световна известност с романите си „Чужденецът“ и „Чумата“, които и до днес са сред най-преиздаваните и четени творби, писани на френски език. 

Три години след като получава Нобеловата награда за литература, на 4 януари 1960 г. Камю умира в автомобилна катастрофа. В чантата му е открит ръкопис на незавършен роман, озаглавен „Първият човек“. С тази автобиографична творба 47-годишният писател е възнамерявал да започне нов цикъл, посветен на любовта. 

Романът е публикуван във Франция едва през 1994 г. На български излиза същата година в Плевен, с логото на издателство ЕА; преиздаден е през 2021 г. от издателство „Фама +“. През 2011 г. излиза френско-италианският филм на Джани Амелио „Първият човек“, създаден по мотиви от творбата на Камю. Всеки човек е винаги и „Първият човек“ –  той трябва да научи всичко отначало и отново да преживее историята на човечеството. 

 

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…