Писателката Лейла Слимани (35), която е с марокански произход, стана носител на престижната награда „Гонкур“, даваща се а за произведения на френски език. Тя е отличена за романа си „Chanson douce“ (Нежна песен), съобщи „France 24“.  

Творбата на Слимани е базирана на истинска история – бавачка от Доминиканската република уби през 2012 г. две деца от Ню Йорк. С директен и прецизен стил, писателката разказва случилото се, наподобявайки повествованието на Жорж Сименон.

Лейла Слимани е едва дванайсетата жена лауреат на престижната френска литературна награда.  Това е вторият й роман.

Бернар Пиво - председателят на журито, заяви, че тази година е била успешна, що се отнася до създаването на литература. Пет до седем от постъпилите романи са били изключително добри и са затруднили комисията в преценката им, защото са били много различни.

Наградата „Ренодо“, която не е свързана с „Гонкур“, но е своеобразно допълнение към нея, спечели Ясмина Реза с книгата си „Вавилон“. Обявяването на лауреата става в същото време и място, като наградата „Гонкур“.  Журито на наградата „Ренодо“ винаги избира алтернативен лауреат спрямо избора на „Гонкур“. Бащата на Ясмина Реза е еврейски мигрант.

„ГОНКУР“ е най-престижната литературна награда във Франция. Връчва се от 1903 г. Съгласно завещанието на братята Гонкур тя се присъжда ежегодно за роман, който е най-значимото художествено произведение на френски език за съответната година. Победителят получава символично 10 евро, но пък тиражите на спечелилите романи са огромни.

 

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...