„Бог е създал съвокуплението, човекът е създал любовта."

„В музиката най-вече обичам жените, които я слушат."

„В крайна сметка недоволните негодници са толкова, колкото и доволните. Опозицията не е по-добра от правителството."

„В обществото никога не говорим за музика, защото не я познаваме, и никога не говорим за живопис, защото я познаваме."

„В провинцията дори дъждът е развлечение."

„Любопитно е, че най-много се купуват книгите, които най-малко се четат. Това са книгите, стоящи на показ в библиотеките на хората, които не четат, – книги, така да се каже, с мебелировъчна цел.”

ЖУЛ  ДЬО ГОНКУР – френски писател, роден на 17 декември 1830 г. Известен е със съвместната си работа със своя брат Едмон. Двамата са автори на  класически произведения като „Sœur Philomène”, „Germinie Lacerteux”, „Madame Gervaisais”. Творчеството им е свързано с течението натурализъм. През целия си съзнателен живот не прекарват повече от ден разделени. Разделя ги смъртта на Жул през 1870 г. От 1851 г. братята водят общ Дневник, който Едмон продължава и след смъртта на брат си. Съгласно завещанието на Едмон дьо Гонкур, съставено през 1896 г., през 1900 г. е учредена Академията Гонкур, а на 21 декември 1903 г. е връчена първата "Награда Гонкур".

 

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…