43-годишният френски автор Матиас Енар спечели престижната награда „Гонкур”, съобщи derstandard.at. Журито го отличи за романа му "Boussole" („Компас”), написан във фрагментарна форма с поетически и есеистични елементи. Темата на книгата е Средният Изток и представата за Ориента в западния свят.

На финала на наградата стигнаха още авторите Еди Кадур, Тоби Натан и Натали Азулай, в чиито книги темата отново бяха отношенията на Европа и Ориента. Енар обаче е блеснал като познавач, тъй като дълго време е живял в Азия. Днес адресът му е в Барселона. 

„Гонкур” е най-реномираната награда във френскоезичния свят. Тя е без парична стойност – само символичните 10 евро, но наградените се издават в тираж поне 400 хил. екземпляра. Миналата година наградената беше Лиди Салвер – едва шестата наградена жена от 1975 г. насам. 

 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Историята често изиграва лоши шеги на тези, които я преследват.“

 Дан Браун, американски писател, роден на 22 юни преди 61 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...