Кубинският диктатор Фидел Кастро е играл неочаквана роля в литературата, твърди theguardian.com. Той е бил неофициален редактор на Габриел Гарсия Маркес. Кастро почина на 25 ноември, а Маркес - през 2014 г. Двамата ги свързва крепка дружба още от 70-те години на ХХ век. 

"Кастро беше страстен читател. Когато се запозна с Маркес през 1977 г., двамата прекарваха часове в разговори за литература. Фидел предложи на Габриел да чете ръкописите му, защото имаше добро око за детайлите", разказва Стефани Паничели-Батала, университетски преподавател от латинска Америка. Тя е автор на книгата "Fidel & Gabo", излязла през 2009 г. 

Кастро правил фактологични и граматически поправка, но не и идеологически, твърди тя. Кубинският лидер поправял грешки, когато ставало за оръжия, използвани от героите на Маркес. Освен това правел анализ на романите и споделял на какво му напомнят. 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Търсех баща си в света на тъмнокожите музиканти, тъй като те излъчват мъдрост, опит, тъга и самота. Никога не съм се интересувал от музикални момчета. От най-младите ми години съм се интересувал от музикални мъже.”

Ерик Клептън, английски музикант, роден на 30 март преди 78 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията