КРИСТИНА РЕЙМАН-ШНАЙДЕР, DW

Наричат Агата Кристи "кралицата на криминалния роман". Тя е родена на 15 септември 1890 в Югозападна Англия, графство Девън. Получава името Агата Мери Клариса Милър. През 1914 година се омъжва за Арчибалд Кристи, офицер от Кралския летателен корпус. Развежда се с него 12 години по-късно - след като лъсва любовната му афера с Нанси Нийл, секретарка на негов колега. Агата Кристи запазва фамилното си име Кристи след развода и дори по време на втория си брак.

 

В Червения кръст

През Първата световна война Агата Кристи работи като медицинска сестра към Червения кръст, където за първи път се сблъсква и научава много за отровните вещества арсен, стрихнин и цианид, жертва на които по-късно в романите ѝ стават много от нейните герои.

Още в първия криминален роман на Агата Кристи ("Аферата в Стайлз") се появява елегантният егоцентрик Еркюл Поаро, белгийски частен детектив, който тръгва по следите на един отровител. През 1926 година излиза едно от най-забележителните произведения на авторката - "Убийството на Роджър Акройд". В него над едно цяло село тегне подозрението за убийството на богатия фабрикант Роджър Акройд. Сред заподозрените са неговата задлъжняла снаха, секретарят на фабриканта, един иконом и една домашна помощница. Накрая става ясно, че убиецът е разказвачът на историята. Този роман на Агата Кристи слага отпечатък върху целия криминален жанр - благодарение на абсолютно необичайното разкритие.

Интересен момент от личния живот на Агата Кристи е нейното мистериозно изчезване в края на 1926 година. На 6 декември колата й е открита от полицията в една канавка, а от писателката няма никаква следа. Тогава пресата се нахвърля настървена но на случая. Единайсет дни след мистериозното изчезване на авторката, която по онова време вече е станала известна, тя също така мистериозно се появява - регистрирана под чуждо име в хотел. И до днес не е ясно, дали мистериозното ѝ изчезване не е било само пиар.

 

Преведена на 100 езика

През 1930 година писателката се омъжва повторно за известния британски археолог Макс Малоун, с когото се запознава по време на едно от нейните пътувания из Ориента. Същата година излиза от печат и първият от общо 12 романа с главна героиня мис Марпъл - "Убийство в дома на свещеника". Капризната мис Марпъл, която е любител-детектив, разследва загадъчното убийство на свещеника в измислено английско село.

Критиците на Агата Кристи твърдят, че нейните романи не са литературни шедьоври. Въпреки това криминалните й романи жънат световен успех. Те са преведени на 100 езика, а много от произведенията й са филмирани. А пиесата "Капан за мишки" и до днес се играе на сцената на лондонския театър "Свети Мартин" - над 60 години.

 

В романите й никой не е невинен

Агата Кристи променя криминалния жанр както никоя друга авторка преди нея. Тя умело заблуждава своите читатели с измислени и сложни ходове. Действието на нейните романи се развива често на малки пространства - в имения в провинцията, на някой остров, кораб, самолет, влак или в малки населени места с множество заподозрени, всеки от които крие някаква своя тайна.

Агата Кристи е написала над 60 криминални романа, много кратки разкази и над десетина театрални пиеси. Към тях се прибавят и много романи, публикувани под псевдонима Мери Уестмакот. Малко преди смъртта на Агата Кристи, британската кралица Елизабет Втора й присъжда титлата "дама" (еквивалент на "сър") - за цялостния й принос към литературата и изкуството.

Агата Кристи умира на 12 януари 1976 година на 85-годишна възраст. Нейните герои обаче продължават да живеят и до днес.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...