По данни на руския портал livelib.ru британката Джоан Роулинг е най-популярната писателка на десетилетието. Книгите и за момчето магьосник Хари Потър са прочетени от близо 419 хил. потребители на сайта. През последната година читателите са се увеличили с над 52 хиляди.

На второ място е друга британка – Агата Кристи, която е автор на книги с главен герой Еркюл Поаро. Сред най-четени й книги са „Убийство по Коледа”, „Десет малки негърчета” и „Убийството на Роджър Акройд”.

Украинската писателка Светлана Мартинчик, която публикува под псевдонима Макс Фрай, заема третото място.

През декември 2019 г. Роулинг оглави списъка с най-високоплатените писатели в света. Експертите оценяват доходите й на 92 млн. долара. На второ място беше Джеймс Патерсън, койтозаработил 70 млн. долара. Трето място зае бившата първа дама на САЩ Мишел Обама, която за пръв път се появи в класацията.

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...