ПЕТЪР ЧОЛАКОВ, DW

САЩ имат готовност да санкционират корумпирани български официални лица (държавни служители, депутати, висши съдии и др.) и техните семейства. Това стана ясно от днешната реч на американската посланичка Херо Мустафа пред Атлантическия клуб. По нейните думи, за тази цел ще се използват инструменти, „които имат зъби” - например раздел 7031C от американската Разпоредба за правата на човека и противодействие на клептокрацията. Съгласно американското законодателство: „в случаи, когато държавният секретар разполага с достоверна информация, че чуждестранните служители са били замесени в значителна корупция или грубо нарушение на правата на човека, тези лица и членовете на техните семейства не могат да влизат в Съединените щати”.

„Подобни твърди мерки ще бъдат в полза на България в дългосрочен план, тъй като стриктното придържане към върховенството на закона е неразривно свързано с политическото и икономическото процъфтяване на България", каза още посланичката, а в допълнение подчерта (за втори път в рамките на броени дни), че независимите медии са задължително условие за развитието на силна демокрация.

Поредният категоричен сигнал

Как да тълкуваме тази новина? На първо място това е поредният категоричен сигнал, че България има системен, тежък проблем с корупцията по високите етажи на властта. Стана вече традиция политици от управляващата коалиция и близки до тях анализатори да омаловажават данните на организации като Transparency International, според които България е най-корумпираната страна в ЕС. Днешното изявление обаче идва от много висока инстанция. Това не е доклад на „някаква неправителствена организация” (впрочем, Херо Мустафа неслучайно каза, че много цени „контактите на посолството с неправителствените организации, отдаващи усилията си за развитие на човешкия капитал и прокарване на правосъдни реформи”), а официалната позиция на правителството на САЩ. От което следва, че всякакви оправдания и увъртания, целящи да оспорят данните за размерите на корупцията в България, губят своята сила - окончателно и безвъзвратно.

Второ, думите на г-жа Мустафа подсказват нещо много важно - в България очевидно липсва политическа воля за справяне с метастазите на корупцията. Българските власти са показали, че не могат (или не желаят) да се излекуват. Няма защо да се чака България да повтори чудото на барон Мюнхаузен, който сам се изтеглил за косите си от блатото.

Ще попитате: Какъв е интересът на САЩ да ни помагат? Не ни трябва опекун - ще се подразнят „патриотите”. Затова да припомним: на първо място САЩ са значим инвеститор в България, а всички нормални инвеститори се нуждаят от прозрачни, стабилни процедури за правене на бизнес. Няма сериозен инвеститор, който да предпочете да дава пари под масата, да се ослушва и трепери за съдбата на своите начинания, вместо да си върти спокойно бизнеса в среда, в която върховенството на правото се спазва.

И още нещо много важно: корупцията и дефектите във функционирането на институциите компрометират националната сигурност. Когато те са налице, а държавността е „пропукана”, политическата система става уязвима за всякакви негативни външнополитически въздействия. За една натовска държава далеч по-опасни от руските хибридни атаки са опортюнистичните троянски коне в управлението, които се ръководят от сребролюбието си. Според Марк Галеоти, известен изследовател на Русия, най-голямата опасност за Балканите се крие не в руските танкове или в дезинформацията, а в собствената им корупция - и в схемите, чрез които Русия се опитва да се възползва от тази корупция. Или както отбелязва той проникновено: „корупцията е най-могъщият съюзник на Русия".

САЩ навярно вече имат списък

Политическата корупция, зависимостта на медиите и клиентелизмът в съдебната система в България никога не са били тайна за Вашингтон. В доклади на организации и институции, базирани в САЩ, тази тема е анализирана многократно. Но това публично „дърпане на уши”, което наблюдаваме през последните дни, може да означава само едно: във Вашингтон явно са си дали сметка, че ситуацията в България не само не върви към подобрение, а дори се влошава.

И последно: след като се обявява готовност за наказателни мерки, САЩ вероятно вече имат списък с лица, които ще попаднат под техните удари. Предстои да видим кои са те. Не е изключено едно от тях да е с инициалите ДП - онази мистична абревиатура, която помним от прословутото изгубено тефтерче.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин