Румъния обмисля да промени закона, който позволява на затворници да намаляват присъдите си, ако пишат научни книги зад решетките, съобщи euobserver.com. Причината е, че за последните години осъдени са публикували над 400 книги. Според техния закон издаването на книга намалява присъдата с 30 дни.

Според данни на румънското министерство на правосъдието, цитирани от retractionwatch.com, положението в закона е такова от 1969 г., като до 2010 г. са публикувани само 4 научни труда - по един годишно от 2007 г. След това обаче бройката набъбва - три през 2011 г., 6 през 2012 г., 11 през 2013 г., 60 през 2014 г. и 331 през 2015 г. 

За промяната голяма роля играе и съдебната реформа в страната, благодарение на която много политици и "бели якички" бяха осъдени ефективно. Окончателни присъди получиха петима съдии и трима прокурори, бившият министър-председател Адриан Нъстасе, медийният магнат Дан Войчулеску (един от най-богатите хора в Румъния), действащ министър, четирима бивши министри, един бивш депутат от Европарламента, единадесет кмета.

Дан Войчулеску и Динел Стаицу досега са написали по 10 книги. Медийният магнат направо е поставил рекорд, като се има предвид, че е в затвора от август 2014 г. Любопитен е случаят с бизнесмена Георге Копос, който е осъден на 4 години. Според "Гардиън" той е обвинен в плагиатство през април 2015 г. за книга, която твърди, че написал в затвора - "Matrimonial Alliances as a Policy of Romanian Kings in the XIV-XVIth Centuries", разказваща за средновековните румънски владетели. Журналист, завършил магистратура в университета в Букурещ, твърди, че това е негов научен труд.

Ситуацията се усложнява и от факта, че няма експерти, които да преценят дали наистина става дума за оригинални научни трудове или просто се преписва, за да се излезе по-бързо от затвора.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...