Румъния обмисля да промени закона, който позволява на затворници да намаляват присъдите си, ако пишат научни книги зад решетките, съобщи euobserver.com. Причината е, че за последните години осъдени са публикували над 400 книги. Според техния закон издаването на книга намалява присъдата с 30 дни.

Според данни на румънското министерство на правосъдието, цитирани от retractionwatch.com, положението в закона е такова от 1969 г., като до 2010 г. са публикувани само 4 научни труда - по един годишно от 2007 г. След това обаче бройката набъбва - три през 2011 г., 6 през 2012 г., 11 през 2013 г., 60 през 2014 г. и 331 през 2015 г. 

За промяната голяма роля играе и съдебната реформа в страната, благодарение на която много политици и "бели якички" бяха осъдени ефективно. Окончателни присъди получиха петима съдии и трима прокурори, бившият министър-председател Адриан Нъстасе, медийният магнат Дан Войчулеску (един от най-богатите хора в Румъния), действащ министър, четирима бивши министри, един бивш депутат от Европарламента, единадесет кмета.

Дан Войчулеску и Динел Стаицу досега са написали по 10 книги. Медийният магнат направо е поставил рекорд, като се има предвид, че е в затвора от август 2014 г. Любопитен е случаят с бизнесмена Георге Копос, който е осъден на 4 години. Според "Гардиън" той е обвинен в плагиатство през април 2015 г. за книга, която твърди, че написал в затвора - "Matrimonial Alliances as a Policy of Romanian Kings in the XIV-XVIth Centuries", разказваща за средновековните румънски владетели. Журналист, завършил магистратура в университета в Букурещ, твърди, че това е негов научен труд.

Ситуацията се усложнява и от факта, че няма експерти, които да преценят дали наистина става дума за оригинални научни трудове или просто се преписва, за да се излезе по-бързо от затвора.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин