В отворено писмо до Емил Кошлуков - генералния директор на БНТ, София Владимирова - председател на СЕМ, и Вежди Рашидов -председател на Комисията по култура в Народното събрание, Съюзът на българските филмови дейци изрази опасенията си от политиката на БНТ по отношение на производството на български филми
„Обществената медия има законов ангажимент да изразходва не по-малко от десет процента от годишната си държавна субсидия за българско телевизионно творчество. В чл. 71 от Закона за радио и телевизия (ЗРТ) изрично е регламентирано участието на обществената телевизия в подпомагане създаването на телевизионни филмови произведения“, отбелязват авторите на писмото писмото.
Те припомнят приноса на БНТ като обществена медия за израстването на българското филмопроизводство от 1998 до 2017 г., когато редовните сесии за подпомагане на български филми с бюджет от телевизията са дали възможност да се появят на екран творби като „Дзифт“, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, „Възвишение“, „Ага“ и други.
„Преустановяването на тази политика е безотговорно и недалновидно и ще доведе до отстъпление от културната мисия на обществената телевизия“, категорични са от СБФД и припомнят, че в края на миналата година Кошлуков е заявил категорично, че „пари за кино няма“.
„В контекста на готвените промени в Закона за радио и телевизия това поставя под въпрос волята и компетентността на сегашното ръководство на БНТ да представлява и защитава интересите на българското кино.
СБФД настоява Българската национална телевизия да изпълнява законовите си ангажименти в областта на филмопроизводството, а именно:
1. Да бъде възстановено регулярното провеждане на годишните конкурсни сесии;
2. Да бъдат публикувани официално: размера на бюджетната субсидия за филмопроизводство, регламентиран в чл. 71 т. 3 от ЗРТ, за 2018-2020 г., както и ефективното ѝ изпълнение за всяка от последните две години;
3. Да оповести справка за финансирането на филмовите проекти по чл. 71 т. 3 от ЗРТ за периода 2018-2020 г. – за всеки проект отделно, в абсолютни стойности;
4. Да оповести концепция за изпълнението на чл. 71 т. 3 от Закона за радио и телевизия в рамките на бюджетната прогноза 2020-2022 г.“
Авторите на писмото напомнят, че без професионални мотиви и аргументация беше уволнен главният продуцент на продуцентски център „Телевизионно филмопроизводство – студия „Екран“, режисьорката Боряна Пунчева. За тях това демонстрира липсата на приемственост в политиката на БНТ за подпомагане създаването на българско кино.