Преди три дни БНТ спря едно от малкото смислени предавания, които произвеждаше – „Умно село”. Авторската документална поредица с портрети на известни и уважавани хора на изкуството беше любима на публиката от 1998 г. Нейни автори и създатели са журналистът и сценарист Антоанета Бачурова и актьорът и режисьор Владимир Люцканов. Заглавието е „подарък“ от Доньо Донев, автор на едноименния анимационен филм, чийто остроумен сюжет е метафора за някои характерни страни на българския манталитет. В архива на „Умно село” има близо 300 филма.

За спирането съобщи екипът ,като пусна следното съобщение в профила си във „Фейсбук”:

„Приятели, на 28, събота, от 17.30 е ПОСЛЕДНОТО Умно село по БНТ. Да, разбрахте добре - БНТ реши да НЕ ПРОДЪЛЖАВА този архив от Новата година нататък. Честито на всички и - и на нас като автори, и на вас като аудитория... И последният "тежък багаж" изхвърли националната телевизия от борда на своята "ладия лека"...  За къде по-лека?.”

Във „Фейсбук” зрителите се възмутиха, че БНТ вече е изпразнена от смисъл и става безлична, а културната й политика отива към кръгла нула. Според Мая Бабурска спирането на предаването е посегателство върху българската памет и изкуство.

„От днес БНТ спира документалната поредица "Умно село" На част от филмите съм режисьор и сценарист - за Кольо Карамфилов, Павел Койчев, Емил Попов, Божана Апостолова, Палми Ранчев, Ясен Гюзелев, Никола Тороманов - Фичо, Никола Пашов... Срещите ми с тези забележителни българи ме възвисиха. За мен беше чест да работя за "Умно село". Камера и монтаж на всичките ми филми от поредицата беше удивителният Иван Палейков, написа в социалната мрежа режисьорът Крум Филипов.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.