Преди три дни БНТ спря едно от малкото смислени предавания, които произвеждаше – „Умно село”. Авторската документална поредица с портрети на известни и уважавани хора на изкуството беше любима на публиката от 1998 г. Нейни автори и създатели са журналистът и сценарист Антоанета Бачурова и актьорът и режисьор Владимир Люцканов. Заглавието е „подарък“ от Доньо Донев, автор на едноименния анимационен филм, чийто остроумен сюжет е метафора за някои характерни страни на българския манталитет. В архива на „Умно село” има близо 300 филма.
За спирането съобщи екипът ,като пусна следното съобщение в профила си във „Фейсбук”:
„Приятели, на 28, събота, от 17.30 е ПОСЛЕДНОТО Умно село по БНТ. Да, разбрахте добре - БНТ реши да НЕ ПРОДЪЛЖАВА този архив от Новата година нататък. Честито на всички и - и на нас като автори, и на вас като аудитория... И последният "тежък багаж" изхвърли националната телевизия от борда на своята "ладия лека"... За къде по-лека?.”
Във „Фейсбук” зрителите се възмутиха, че БНТ вече е изпразнена от смисъл и става безлична, а културната й политика отива към кръгла нула. Според Мая Бабурска спирането на предаването е посегателство върху българската памет и изкуство.
„От днес БНТ спира документалната поредица "Умно село" На част от филмите съм режисьор и сценарист - за Кольо Карамфилов, Павел Койчев, Емил Попов, Божана Апостолова, Палми Ранчев, Ясен Гюзелев, Никола Тороманов - Фичо, Никола Пашов... Срещите ми с тези забележителни българи ме възвисиха. За мен беше чест да работя за "Умно село". Камера и монтаж на всичките ми филми от поредицата беше удивителният Иван Палейков, написа в социалната мрежа режисьорът Крум Филипов.