По време на служебното правителство не съм подписал нито един документ за промяна на статут на културен паметник. Това каза служебният министър на културата Рашко Младенов, цитиран от "Фокус", в отчета за свършеното от екипа му. На бюрото му нямало документи, които да чакат промяна на статута на културни паметници.

„От последната случка със събарянето на къщата от преди 2 дни, повече от ясно е, че това е един сложен възел. Има една организация Национален институт за недвижими и културни паметници, където всяка промяна на статут на паметника на културата се прави от една комисия от хора, които са вещи в специалността си. В „Квадрат 500“ всичко е една каша. За някакви си 3 месеца, въпреки големите усилия, които направихме за някакъв баланс, удариха на камък. Ще дойде човек, който има и гръб, и парламент за 4 години. Аз бях самичък. Не знам кой ще е следващият министър“, каза Младенов. 

Подготовката за "Пловдив - европейска столица на културата" се забавя, каза още Младенов. Причината е "недоглеждане" според него - оказало се, че няма законен начин парите да бъдат преведени на фондацията, която организира подготовката. 

"Едно от важните неща, които се свършиха, това е разпределение на т.нар. капиталови средства и днес беше подписана и последната заповед. 13 културни института бяха обезпечени за ремонти на сградните си фондове до края на годината. Имахме около 2,5 млн, от които ние разпределихме на театрите и оперите", каза още Младенов. Като пример за сгради, на които е отпуснато финансиране, той посочи операта в Русе и Народната библиотека, които са били в окаяно състояние. „Има една сума за стимулиране на т.нар. независими театри и бяха проведени 4 сесии за проекти, като всичките пари за годината бяха пуснати. В момента тече една от последните сесии“, каза още Младенов.

За юбилейните концерти по случай 50 години на „Щурците“ и 40 години на ФСБ наемът на „Арена армеец“ ще бъде платен от министерството. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.